Marzenia to tylko kwestia czasu

Uroczysty jubileusz 20-lecia pracy zawodowej Katarzyny Kraszewskiej upłynął pod znakiem spojrzenia w przyszłość. – Tworzę przestrzenie, które przemawiają do serc i umysłów. Od 20 lat rozwijam wizje sięgające ponad funkcjonalność i poza estetykę, łącząc oba te kluczowe wymiary z emocjonalnym zrozumieniem klienta – mówiła projektantka.

Spotkanie w pracowni Katarzyny Kraszewskiej, na które zaproszeni zostali zaprzyjaźnieni projektanci, artyści, rzemieślnicy, oraz dziennikarze miało fascynujący przebieg. Wizyta przypominała podróż przez wnętrza, które niczym kapsuły czasu opowiadają historie i splatają się w wielobarwną narrację o talentach i sile charakteru. Było zarazem okazją, aby przekonać się, jak mieszkania czy domy urządzane z pasją stają się nie tylko doskonałymi przestrzeniami do życia, ale też manifestacją spraw znacznie głębszych i bardzo osobistych.

Dwadzieścia lat to bardzo młody wiek. Dlatego radosna celebracja w warszawskiej pracowni przy ul. Wilczej 8 była przede wszystkim spojrzeniem w przyszłość – i to na wiele sposobów.

– 20 lat temu rozpoczęliśmy naszą podróż w poszukiwaniu idealnych wnętrz. Dziś z dumą świętujemy naszą pasję, która przetrwała próbę czasu i trwa – powiedziała jubilatka.
 

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Wnętrza, które promieniują ciepłem i harmonią 

Projektantka o planach mówi w trybie dokonanym. Ma świadomość, że przez ostatnie 20 lat, zdobyła wiedzę i moc sprawczą, które zbudowały w niej odwagę do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Obecnie otworzyła się na współprace z klientami zagranicznymi. W tym roku biuro projektowe Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz rozpoczęło pracę m.in. nad inwestycjami w USA, w Hiszpanii, w Niemczech, na Bali oraz na Bliskim Wchodzie. Wkrótce architektka zamierza również przedstawić światu efekt swojej wytężonej, kilkumiesięcznej pracy, jakim jest nowo powstająca spółka.

Katarzyna Kraszewska: – O projektach opowiadam z błyskiem w oku

Prywatnie Katarzyna Kraszewska planuje kolejne podróże, bo nic jej tak nie inspiruje i nie ładuje energetycznie jak aktywny wypoczynek na końcu świata. Kobieta nie do zatrzymania, z energią pozwalającą sądzić, że realizacja planów i marzeń to tylko kwestia czasu.

Jej projekty to nie tylko architektura i meble, to na równi także odkrywanie potrzeb i marzeń inwestorów, oraz ich realizacja. A tu do odkrycia wciąż jest bardzo wiele.

– Przez te dwie dekady wprowadziliśmy światło do życia naszych klientów, tworząc wnętrza, które promieniują ciepłem, inspiracją i harmonią. Teraz świat potrzebuje tych wartości chyba jeszcze bardziej niż u progu XXI wieku – podkreśliła Katarzyna Kraszewska.

Jubileusz Katarzyny Kraszewskiej. Droga na szczyt

 Swój pierwszy krok Katarzyna Kraszewska postawiła na niej już w VIII klasie szkoły podstawowej. Zachwycające wnętrza, które zobaczyła w magazynie „Twój Styl” – tak inne, od ówczesnych standardów – wskazały jej, jak się miało okazać, kierunek działań na całe życie.

– Wtedy podjęłam decyzję, że chcę, aby wszyscy ludzie otaczali się takim pięknem i czuli się lepiej. Usiadłam do rysowania, w dwa tygodnie skompletowałam teczkę i zdałam do liceum plastycznego – wspomina.

Nie była to jednak zwykła nauka. – Całe liceum pracowałam, malując, rysując i tworząc makiety na zamówienie. Sama nauczyłam się programów graficznych. Pierwsze 3d Studio na dyskietce dostałam od kolegi w zamian za korepetycje z fizyki – uśmiecha się.

Jej wyjątkowa pracowitość niezmiennie, aż do teraz jest jednym z filarów jej sukcesu. Bez trudu dostała się na Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a podjęta jeszcze na studiach praca w jednym z warszawskich biur projektowych pokazała jej świat projektantów skupionych na biznesie. Projektantka jednak od początku chciała biznes łączyć z wartościami artystycznymi – dlatego w 2004 roku założyła własną pracownię, której szyldem, wyprzedzając trendy, stało się nazwisko architektki.

Kim jest Katarzyna Kraszewska

Katarzyna Kraszewska należy do grona czołowych polskich architektek wnętrz. Założona przez nią pracownia specjalizuje się w projektach premium, przygotowywanych dla najbardziej wymagających klientów. Architektka tworzy zarówno wnętrza prywatne, jak i komercyjne. Realizacje pracowni, powstające w najbardziej prestiżowych lokalizacjach w Polsce i daleko poza jej granicami (w całej Europie, na Bliskim Wschodzie czy w USA), zyskały uznanie w wielu międzynarodowych konkursach, są też regularnie publikowane w branżowych mediach wielu krajów.

Portfolio pracowni Katarzyny Kraszewskiej obejmuje ponad 250 zrealizowanych projektów. Każdego roku wraz z zespołem wyspecjalizowanych projektantów, wykonawców i dostawców architektka tworzy od 22 do 25 projektów o powierzchni od 180 do 3 500 000 metrów kwadratowych.

Jako liderka stworzyła i zarządza spółkami o obrotach przekraczających 10 000 000 zł, jednocześnie łącząc role projektantki wnętrz, artystki, bizneswoman, a także matki i żony. Wierzy w ciągły rozwój, dlatego stale zdobywa nowe umiejętności zarówno w kraju, jak i za granicą. Za miarę sukcesu uznaje inspirowanie innych. Wiedziona tą ideą stworzyła platformę edukacyjną o nazwie www.dobryprojektant.pl, na której dzieli się wiedzą z zakresu projektowania, omawiając także zagadnienia związane z prowadzeniem autorskiej pracowni.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł

Nagradzamy dobre wzorce

Nagradzamy dobre wzorce

Warszawa | 31 sierpnia 2022

Robert Majkut o mechanizmach rządzących konkursami dla architektów wnętrz