Wraca perła polskiego designu

Kilim Stado powstał w 1964 roku, w jednym egzemplarzu, utkanym przez samą artystkę Marię Bujakową.  Teraz dzięki Przemysławowi Cepakowi i jego marce Splot trafia do regularnej sprzedaży!

Marka Splot nie tylko sięga po nowoczesne wzornictwo, ale co jakiś czas wyciąga z lamusa perły polskiego designu. W ten sposób na warszaty tkackie powróciły kilimy według przedwojennych projektów Zofii Stryjeńskiej czy Józefa Czajkowskiego. Kolejną wielką projektantką, o której przypomina Splot, jest Maria Bujakowa.

Maria Bujakowa (1901–1985) jeszcze przed wojną dała się poznać jako twórczyni kilimów i tkanin unikatowych. Powstająca pod jej kierownictwem Makata Jan III Sobieski otrzymała Grand Prix na wystawie w Paryżu w roku 1937, a w 1939 roku trafiła do Nowego Jorku zdobić halę honorową Pawilonu Polskiego.

Po II wojnie światowej Maria Bujakowa osiadła w Zakopanem, gdzie była czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych, nadając powstającym tam kilimom nowoczesny styl, czerpiący z lokalnej wrażliwości estetycznej.

W 2022 roku w Muzeum Śląska Opolskiego odbyła się wielka retrospektywna wystawa Bujakowej, która zainspirowała Splot do sięgnięcia po jeden z jej projektów. 

Kilim Stado powstał w 1964 roku, w jednym egzemplarzu, utkanym przez samą artystkę. Wzór nigdy nie wszedł do masowej produkcji, a autorski egzemplarz znajduje się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Marka Splot w porozumieniu z Magdaleną Lenczowską, córką artystki, która opiekuje się jej spuścizną, postanowiła sięgnąć po Stado i wciągnąć do oferty. Utkanie jednego egzemplarza Stada wymaga trzech tygodni pracy doświadczonej tkaczki!

Do utkania współczenej wersji kilimu posłużył oryginalny projekt artystki, który udostępniło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wybór kolorów i melanży wełen został zaakceptowany przez córkę Marii Bujakowej. Kilim utkano w całości ręcznie, zgodnie z cepeliowską techniką: na osnowie lnianej, z grubej, gobelinowej przędzy.

Kilim Stado ma wymiary 150×240 cm i dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: oryginalnej brązowej i współczesnej szaroniebieskiej. Cena: 10 900 zł.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Splecione historie

Splecione historie

Warszawa | 8 lutego 2022

Zofia Strumiłło i Przemek Cepak we wspólnym projekcie kilimu Weranda

Limitowany kilim Świt

Kilim Świt

Warszawa | 10 lutego 2021

Geometryczna wariacja na temat porannych promieni słońca od Splot i yestersen