To co najlepsze w modernizmie

Podczas renowacji mieszkania z końca lat 20. XX wieku, w samym sercu praskiego Starego Miasta, architektka Lenka Míková sięgnęła do historycznych korzeni budynku, wykorzystując to, co najlepsze w modernizmie.

Rozświetloną przestrzeń 250-metrowego mieszkania na ostatnim piętrze kamienicy wypełniają szlachetne materiały, eleganckie detale i meble zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego projektu.

Całość podzielono na trzy strefy funkcjonalne. Korytarz wejściowy prowadzi do głównej części apartamentu, gdzie rozległe okna doświetlają wnętrze i zapewniają widok na ulicę. Centrum domowego życia wyznacza w tym miejscu kominek otoczony zabudowanym regałem. Jasny mebel pełni dwojaką funkcję – z jednej strony skrywa telewizor i barek, a z drugiej oddziela część dzienną od kameralnej części biurowej.

Lenka Míková

Po drugiej stronie pomieszczenia ulokowano aneks kuchenny. Granicę stref w tym miejscu wyznacza podłużny stół jadalny oraz znajdujące się za nim szklane drzwi przesuwne. Wizualną spójność otwartej przestrzeni zapewnia natomiast gra kontrastów. Czarna zabudowa kuchni odpowiada czerni kominka, zaś kuchenny blat wykonano z tego samego drewna co stół w jadalni.

Idąc dalej, ciemnoszary korytarz prowadzi do kameralnej części prywatnej. To tu rozlokowano sypialnię właścicieli, pokój dziecięcy i pokój gościnny. Element zaskoczenia wprowadzają natomiast trzy łazienki: beżowa, czerwona i niebieska, których intensywność kolorów dodaje wigoru całej realizacji.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Natura ujarzmiona

Natura ujarzmiona

Paryż | 13 maja 2022

Wyjątkowa siedziba instytutu medycyny naturalnej projektu Formafatal

Sztuka w centrum uwagi

Sztuka w centrum uwagi

Praga | 22 marca 2022

Dwa obrazy głównym punktem odniesienia podczas renowacji domu w Žižkovie

Nowe życie bulwarów nad Wełtawą. Cóż za klimat!

Nowe życie bulwarów

Praga | 20 lipca 2020

Odmienione nabrzeża mają szansę stać się tętniącym życiem centrum miasta

Raj miłośników wina

Dom Wina

Znojmo | 6 kwietnia 2020

Wyjątkowy projekt czeskiego duetu architektów Chybik + Kristof

Designblok po raz osiemnasty [zdjęcia]

Designblok [zdjęcia]

Praga | 15 grudnia 2016

Po raz 18. odbył się najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej.

Designblok. Festiwal stary ale jary [zdjęcia]

Stary ale jary

praga | 20 października 2014

Designblok to najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej.