Laboratoryjny minimalizm na Mokotowie. To mieszkanie architekta

Funkcjonalność, surowość i laboratoryjny minimalizm to główne wyznaczniki mieszkania na Mokotowie, które architekt Michał Sikorski zaprojektował dla samego siebie.

Wystrój liczącego 40 metrów kwadratowych mieszkania w niedużym bloku to zaskakująca mieszanka stylu retro i laboratoryjnej sterylności. Na klasyczny układ składają się salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. W kontrze do modnych otwartych przestrzeni architekt zdecydował się niczego nie zmieniać, jednocześnie unikając komplikacji związanych z przesuwaniem ścian i instalacji. Wyraźnym motywem przewodnim jest natomiast kolor niebieski zaznaczający swoją obecność w każdym z pomieszczeń. 

Laboratoryjny minimalizm i beton

Uwagę szczególnie przyciąga wystrój kuchni, gdzie białe kwadratowe kafelki Dtile kontrastują z frontami szafek z recyklowanego plastiku marki Smile Plastics. Niebieski wzór Blue Dapple to efekt połączenia desek do krojenia i plastikowych opakowań, które tworzą unikatowy deseń oscylujący pomiędzy marmurem a… poszatkowaną kapustą.

W przeciwieństwie do jasnej, sterylnej kuchni, w łazience wita nas surowy, jedynie zabezpieczony przed wilgocią beton zestawiony z szarym lastryko. Wszystkie wykorzystane materiały architekt konsultował ze specjalistką w tej dziedzinie Sylwią Franczak prowadzącą studio thematerialstories.

W połączeniu z klasykami

Pokój dzienny oraz sypialnię wizualnie ociepla mozaikowy parkiet wprowadzający klimat retro. Architekt połączył go z meblami z MDF-u oraz industrialnymi akcentami takimi jak aluminiowe klamki i włączniki światła.

Nie zabrakło tu również znakomitych klasyków designu. W salonie możemy dostrzec zaprojektowany w 1939 roku fotel Butterfly, zaś w rogu pokoju stoi pochyły regał ES autorstwa Konstantina Grcica. Kolejnym niecodziennym elementem wystroju jest japońska mata do spania w sypialni, gdzie prócz niej nie znajdziemy żadnych innych mebli.

Więcej na: www.tlo.archi

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Powiązane artykuły: