Forma jako manifest

Architektura to narzędzie. Kształtuje przestrzeń, porządkuje codzienność, wyznacza rytm życia. Może być prosta i podporządkowana funkcji, ale bywa też manifestem – świadomym wyborem formy i idei.

W tym zestawieniu przyglądamy się realizacjom, które wykraczają poza standardy. Kultowe budynki – prywatne domy, pracownie, obiekty publiczne – łączy jedno: eksperyment. Z materiałem, konstrukcją, estetyką.

To projekty, które ignorują oczekiwania i narzucają własne reguły.

Magazyn Design Alive

NR 52/2025 RADOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 52/2025 RADOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2025

kultowe budynki

W dialogu z otoczeniem

Dom i studio Alvara Aalto w Helsinkach to wyjątkowe dzieło architektoniczne stworzone przez tego fińskiego architekta w latach 30. XX wieku. Doskonale ilustruje ono unikalne podejście Aalto do projektowania, łączące funkcjonalizm z organicznymi formami.

Poznaj całą historię.

kultowe budynki

Ramy do życia

Hansenowie poznali się na zajęciach z rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zofia była zdolną, pragmatyczną uczennicą, Oskar wydawał się jej całkowitym przeciwieństwem – interesowały go utopie i awangardowe koncepcje architektoniczne. Od początku doskonale się uzupełniali.

Poznaj całą historię.

kultowe budynki

Willa Volmana. Po prostu arcydzieło!

Według znawców, Willa Volmana to najlepsza realizacja stylu Le Corbusiera w Czechach. Rzadko kto ją jednak zna. Artystycznie jest to dzieło dorównujące czołowym zabudowaniom willowym tego okresu, jak choćby sławnej Willi Tugendhatów Miesa van der Rohe w Brnie.

Poznaj całą historię.

Maison Bernard

Maison Bernard. Bańka do mieszkania

– Nie wiem, jak to będzie wyglądać, jak długo zajmie i ile będzie kosztować – powiedział architekt Antti Lovag do inwestora. Pierre Bernard poczuł się przekonany, dał mu swobodę i środki. Wspólnie bawili się w projektowanie Maison Bernard przez ponad 10 lat.

Poznaj całą historię.

Maison Louis Carré

Maison Louis Carré. Dom kolekcjonerów sztuki

Maison Louis Carré jest jednym z najstaranniej wykonanych prywatnych domów zaprojektowanych przez Alvara Aalto i jego żonę, a także jedynym budynkiem jego autorstwa we Francji. To modernistyczne sanktuarium łączy w sobie funkcję galerii sztuki i prywatnej rezydencji.

Poznaj całą historię.

Maison de Verre

Maison de Verre. Dom jak szklana gablota

Eksperymentalny budynek-ikona z ruchomym planem i szklaną elewacją powstał ponad sto lat temu. Jeśli można by sobie wyobrazić życie wewnątrz kubistycznego obrazu to paryski dom Maison de Verre – Szklany dom wydaje się do tego idealny.

Poznaj całą historię.

Villa Borsani

Villa Borsani – sztuka życia po włosku

Osvaldo Borsani zaprojektował swoją luksusową rezydencję w całości, od budynku po meble. Villa Borsani łączy wczesny modernizm z motywami Art déco, a do tego pełna jest skarbów, takich jak kominek argentyńskiego artysty Lucio Fontany.

Poznaj całą historię.

Wygląda jak nowy! Słynny Smalley House po remoncie

Znacie Smalley House? Zaprojektował go A. Quincy Jones. To niesamowita posiadłość w Los Angeles, którą architekt w 1973 r. stworzył dla swoich przyjaciół – rodziny Smalleyów. Ikoniczny projekt słynnego architekta niedawno przeszedł renowację. Zobaczcie, jak wygląda!

Czytaj więcej.

Palazzo delle Poste

Awangarda w służbie dyktatury

Zwiedzając Sycylię, koniecznie trzeba zobaczyć budynek poczty (Palazzo delle Poste) w Palermo w awangardowym, futurystycznym stylu z początku XX wieku. W monumentalnym gmachu z oryginalnym wystrojem wnętrz, w którym zachowały się nawet zasłony, do dziś pracują urzędnicy.

Czytaj więcej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Brutalistyczne sacrum

Brutalistyczne sacrum

Wiedeń | 5 marca 2025

Odkrywamy kościół Wotruby, dzieło Fritza Wotruby. Wiedeńska ikona architektury!

W dialogu z otoczeniem

W dialogu z otoczeniem

Helsinki | 26 lutego 2025

Architektoniczna perła Helsinek. Odwiedzamy dom i Studio Alvara Aalto

Ramy do życia

Ramy do życia

Szumin | 29 stycznia 2025

W Szuminie Hansenowie stworzyli przestrzeń, która żyje z ludźmi. Dziś to ikona!