Architektura to narzędzie. Kształtuje przestrzeń, porządkuje codzienność, wyznacza rytm życia. Może być prosta i podporządkowana funkcji, ale bywa też manifestem – świadomym wyborem formy i idei.
W tym zestawieniu przyglądamy się realizacjom, które wykraczają poza standardy. Kultowe budynki – prywatne domy, pracownie, obiekty publiczne – łączy jedno: eksperyment. Z materiałem, konstrukcją, estetyką.
To projekty, które ignorują oczekiwania i narzucają własne reguły.
W dialogu z otoczeniem
Dom i studio Alvara Aalto w Helsinkach to wyjątkowe dzieło architektoniczne stworzone przez tego fińskiego architekta w latach 30. XX wieku. Doskonale ilustruje ono unikalne podejście Aalto do projektowania, łączące funkcjonalizm z organicznymi formami.
Ramy do życia
Hansenowie poznali się na zajęciach z rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zofia była zdolną, pragmatyczną uczennicą, Oskar wydawał się jej całkowitym przeciwieństwem – interesowały go utopie i awangardowe koncepcje architektoniczne. Od początku doskonale się uzupełniali.
Willa Volmana. Po prostu arcydzieło!
Według znawców, Willa Volmana to najlepsza realizacja stylu Le Corbusiera w Czechach. Rzadko kto ją jednak zna. Artystycznie jest to dzieło dorównujące czołowym zabudowaniom willowym tego okresu, jak choćby sławnej Willi Tugendhatów Miesa van der Rohe w Brnie.
Maison Bernard. Bańka do mieszkania
– Nie wiem, jak to będzie wyglądać, jak długo zajmie i ile będzie kosztować – powiedział architekt Antti Lovag do inwestora. Pierre Bernard poczuł się przekonany, dał mu swobodę i środki. Wspólnie bawili się w projektowanie Maison Bernard przez ponad 10 lat.
Maison Louis Carré. Dom kolekcjonerów sztuki
Maison Louis Carré jest jednym z najstaranniej wykonanych prywatnych domów zaprojektowanych przez Alvara Aalto i jego żonę, a także jedynym budynkiem jego autorstwa we Francji. To modernistyczne sanktuarium łączy w sobie funkcję galerii sztuki i prywatnej rezydencji.
Maison de Verre. Dom jak szklana gablota
Eksperymentalny budynek-ikona z ruchomym planem i szklaną elewacją powstał ponad sto lat temu. Jeśli można by sobie wyobrazić życie wewnątrz kubistycznego obrazu to paryski dom Maison de Verre – Szklany dom wydaje się do tego idealny.
Villa Borsani – sztuka życia po włosku
Osvaldo Borsani zaprojektował swoją luksusową rezydencję w całości, od budynku po meble. Villa Borsani łączy wczesny modernizm z motywami Art déco, a do tego pełna jest skarbów, takich jak kominek argentyńskiego artysty Lucio Fontany.
Wygląda jak nowy! Słynny Smalley House po remoncie
Znacie Smalley House? Zaprojektował go A. Quincy Jones. To niesamowita posiadłość w Los Angeles, którą architekt w 1973 r. stworzył dla swoich przyjaciół – rodziny Smalleyów. Ikoniczny projekt słynnego architekta niedawno przeszedł renowację. Zobaczcie, jak wygląda!
Awangarda w służbie dyktatury
Zwiedzając Sycylię, koniecznie trzeba zobaczyć budynek poczty (Palazzo delle Poste) w Palermo w awangardowym, futurystycznym stylu z początku XX wieku. W monumentalnym gmachu z oryginalnym wystrojem wnętrz, w którym zachowały się nawet zasłony, do dziś pracują urzędnicy.