„Kreacje z natury 3” rozstrzygnięte. Oto werdykt!

W ramach trwającego Festiwalu Łódź Design odbyła się kolejna edycja „Kreacji z natury”, wspólnej inicjatywy firmy Barlinek i magazynu „Design Alive”. Organizowany po raz trzeci konkurs i warsztaty dla projektantów zakończyły się uroczystą galą wręczenie nagród oraz wystawą najlepszych projektów desek podłogowych z ostatnich lat.

„Kreacje z natury” to organizowana od 2014 roku inicjatywa Barlinek Institute of Design opierająca się na trzech najważniejszych filarach – konkursie, do którego zapraszani są projektanci i architekci, warsztatach w firmie Barlinek oraz wspólnej, końcowej wystawie. Kolejny już raz, miejscem podsumowania całorocznej pracy projektantów i organizatorów stał się festiwal designu w Łodzi – tym razem w swojej jubileuszowej, 10. odsłonie. Wydarzenie prowadziła Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”.

Marek_Swoboda_Fotografia-7_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

Zanim uczestnicy konkursu stworzą finalny projekt deski podłogowej, biorą udział w letnich warsztatach rzemieślniczych w Barlinku, dzięki którym poznają produkt, analizują jego możliwości, zdobywają doświadczenie, a przede wszystkim inspirują się magią drewna i energią całego zespołu. Uczestnicy pracują z prawdziwym produktem, uczą się obróbki materiału, mają możliwość rozmowy z pracownikami fabryk, których wiedza pomaga w realizacji pomysłów i zaplanowanych projektów. Całą tę przygodę zobaczyliśmy na filmie podsumowującym spotkanie projektantów i ich pracę w Barlinku. – Naszym założeniem od początku konkursu było pokazanie, że wszystko, co robimy w firmie jest prawdziwe – dokładnie tak samo, jak nasze podłogi. Nie zależało nam na kolejnej kampanii PR, która zakończy się rozdaniem nagród i rozejściem do domów. Dlatego „Kreacje z natury” to długotrwały proces, który ma prowadzić do rzeczywistych efektów – podkreśliła w trakcie spotkania Dorota Karbowska-Zawadzka, dyrektor marketingu firmy Barlinek. – W tym roku zaprosiliśmy na warsztaty 20 osób. Przez trzy dni pokazujemy fabrykę, rozmawiamy, przedstawiamy specjalistów. Następnie zaczyna się konkretna praca. Uczestnicy siedzą w halach, dostają materiał, tną, rysują, malują, barwią. Dobrze się bawią, ale i uczą – dodała podkreślając niezwykłe pomysły projektantów z poprzednich edycji – wszystkie zebrane zostały na tegorocznej wystawie stworzonej specjalnie na ŁDF.

Marek_Swoboda_Fotografia-9_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

Na scenie nie mogło zabraknąć zeszłorocznej zwyciężczyni konkursu „Kreacje z natury” Agnieszki Przewoźnej. Jej projekt płytek heksagonalnych, inspirowanych plastrem miodu, jest dowodem na to, że konkurs Barlinka prowadzi również do konkretnego produktu. Pomysł jest obecnie na etapie zaawansowanego prototypu i doczekał się sesji zdjęciowej. – Potrzebujemy jeszcze dużo czasu, ale już tutaj w Łodzi udało nam się pokazać efekt ciężkiej i długotrwałej pracy – podkreśliła poznańska architektka. – Najważniejsze jest jednak doświadczenie, które wyniosłam zarówno z warsztatów, jak i z samej współpracy z firmą. Praca z produktem to bezcenna wartość, której nie dają inne konkursy – podkreśliła Agnieszka Przewoźna.

W trakcie spotkania jury pod przewodnictwem architekta Przema Łukasika, ogłosiło wyniki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu „Kreacje z natury” była deska przyszłości. Wyróżnienie za swoją pracę otrzymał Karol Klata, który oprócz samego wzoru zaproponował nowy sposób podejścia do układania produktu.

Marek_Swoboda_Fotografia-16_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

Drugie miejsce oraz 5 000 zł  zdobył Aleksey Gorelov, którego praca według jury była bardzo konsekwentna, a jej efekt zobaczyliśmy na filmie prezentującym możliwości deski układanej niczym w grze tetris.

Marek_Swoboda_Fotografia-18_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

W tym roku wynik konkursu nie był jednoznaczny, a jury zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę dwóm zespołom. Pierwsze miejsce oraz 10 000 zł zdobyli równolegle Łukasz Jaworski oraz zespół projektowy: Aleksandra Kuta, Miłosz Cichoń.

Marek_Swoboda_Fotografia-21_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

Marek_Swoboda_Fotografia-25_ŁDF 2016_Kreacje z natury 3.0

– Dwie pierwsze nagrody to projekty, nad którymi bardzo długo się zastanawialiśmy. Mięliśmy problem z wyborem, ponieważ oba, choć różne i podobne, to jednak pokazują, że kiedyś będziemy mogli pracować w zespołach. Będziemy łączyć różne pomysły. Pomyśleliśmy, że nasza decyzja może spowodować kooperację, że może w przyszłości powstanie wspólny projekt – podkreśliła przedstawicielka jury, architektka Agnieszka Stefańska. – Na warsztaty przyjechałem z całkowicie innym projektem. Miałem w głowie podłogę łączącą ogrzewanie i klimatyzację. W trakcie rozmów przez przypadek mój pomysł ewaluował w zupełnie coś nowego. Wyobraziłem sobie konkretny problem – na przykład osób na lotniskach. Nasz telefon czyta bilet lotniczy, a podłoga nas poprowadzi do miejsca odlotu. Banalny pomysł, który po rozmowach z konstruktorami, elektronikami, informatykami i obserwacji rozwiązań obecnych na rynku, okazuje się być możliwy – opowiadał odbierając swoją nagrodę Łukasz Jaworski.

– Instytut Barlinka jest przedsięwzięciem, na które trzeba zasłużyć – podkreślił w trakcie rozdania nagród Przemo Łukasik. – Najważniejsze w tworzeniu jest proces ewolucji. Projektant musi być odważny, musi chcieć się zmieniać, cofać krok, dwa, po to by szukać najlepszego rozwiązania. Dwa zwycięskie pomysły to projekty tzw. trzech kropek, które zostawiają nam otwarte drzwi, nie doprecyzowują wszystkiego i które, mam nadzieję, spowodują, że te zespoły się połączą – dodał architekt, wręczając nagrodę Miłoszowi Cichoniowi za projekt połączenia podłogi z ideę ładowania bezprzewodowego.

– Muszę podziękować Przemo Łukasikowi, który naciskał na nas przez wszystkie obrady jury. Zmusił nas do myślenia o tym, co będzie za 10, za 20 lat. To jemu zawdzięczamy nowe spojrzenie na produkt konkursowy, by nie zapominać o konieczności dodawania mu ważnych funkcji, wartości, myśląc o przewadze w przyszłości, o szukaniu nowej ścieżki – podsumowała wyniki konkursu Dorota Karbowska-Zawadzka.

Marek Swoboda Photography-53_ŁDF2016_2500_web

Tegoroczna wystawa „Kreacje z natury” prezentowana na ŁDF to przede wszystkim historia najciekawszych prac powstałych podczas ostatnich dwóch edycji konkursu oraz film, świetnie oddający atmosferę warsztatów. Bardzo bogata w treści ekspozycja przedstawia projekty między innymi: Agnieszki Przewoźnej, Justyny Franczak, Olgi Grabowskiej i Olgi Nowosad, Katarzyny Sroki i Filipa Zastawiaka, Mai Sobury, Agaty Smok, Anny Łoskiewicz-Zakrzewskiej i Joanny Ochoty. Projekt wystawy: Grupa Tabanda: Megi Malinowska, Tomek Kempa, Filip Ludka.

Więcej na: www.kreacjeznatury.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: