Klimat Oleandrów. Zaglądamy do mieszkania znanych fotografów wnętrz

Zaglądamy do warszawskiego mieszkania Basi Kuligowskiej i Przemysława Niecieckiego, uznanych fotografów tworzących Pion Studio.

Podróżują po całym świecie i fotografują modne hotele, butiki, lokale i mieszkania. Chętnie wyjeżdżają i równie chętnie wracają do swojego 60-metrowego mieszkania w modernistycznej kamienicy przy ul. Oleandrów w Warszawie, pomiędzy Polami Mokotowskimi a Łazienkami.

– Lubimy hotele, lotniska, dworce kolejowe, autostrady, ale jednocześnie czujemy się mocno przywiązani do miejsca, w którym żyjemy – opowiadają nam Basia Kuligowska i Przemysław Nieciecki, twórcy Pion Studio.

Miejsce to odkryli sześć lat temu, gdy mieszkał w nim jeszcze fotograf mody i stylista Bartek Wieczorek. – Basia brała udział w sesji organizowanej u niego w domu. I tak od słowa do słowa wyszło, że jeżeli kiedyś będzie się wyprowadzał, to da nam znać. Po jakimś czasie dostaliśmy telefon z pytaniem, czy dalej jesteśmy zainteresowani. Okazało się, że wśród licznych zainteresowanych byliśmy pierwsi na liście. Więc ani chwili się nie wahaliśmy – wspomina Przemek.

Pion Studio

Kamienica ujęła ich modernistycznym wyglądem i klatką schodową naznaczoną upływającym czasem, zaś mieszkanie – autentycznością, przedwojenną podłogą i zabytkowymi oknami.

Po przeprowadzce zastali pustą przestrzeń, w której rozgościć pomogli się im zaprzyjaźnieni architekci. Większość prac wykonali jednak sami. Klimat wnętrza wyznacza stylowy regał na książki projektu Piotra Paradowskiego. W mieszkaniu stoi też elegancka komoda w stylu mid-century, uratowany ze śmietnika i odrestaurowany fotel na obrotowej nóżce – klubowa muszla – oraz współczesne elementy dobrane tak, aby dobrze korespondowały z estetyką vintage. Całość przełamują meble i dodatki takich marek jak Ferm Living, Noo.ma, Hay oraz New Tendency.

Wnętrze ujmuje ciepłem i przytulnością. – Ze względu na intensywność naszej pracy potrzebowaliśmy znaleźć w domu spokój i wyciszenie, stąd przytłumione światło oraz ciepłe barwy – dodaje Przemek.

Fotografowie nie mają zwyczaju pracować w domu. Służy im do tego osobne studio, a już niebawem przy ul. Hożej otworzą swoją nową pracownię połączoną z galerią. W planach są eventy i wystawy.

Pion Studio

Pion Studio

Powstało w 2014 roku z inicjatywy Basi Kuligowskiej i Przemysława Niecieckiego, absolwentów fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od początku działalności koncentrują się na tworzeniu autorskiego języka w fotografii reklamowej. Współpracują głównie z hotelami, projektantami wnętrz i designu, a także z agencjami reklamowymi, tworzą sesje wizerunkowe w Polsce i za granicą. Od niedawna rozszerzają swoją działalność o krótkie formy wideo. Tworzą również autorskie prace na sprzedaż. Kochają południe Francji, aparaty analogowe i Instagram. W 2020 roku byli nominowani do Design Alive Awards w kategorii Strateg.

Więcej na: www.pionstudio.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: