Karl Lagerfeld w Metropolitan Museum of Art

Wystawa Karla Lagerfelda w nowojorskim MET to celebracja kariery projektanta i jego wyjątkowej metodologii pracy. W obszernych salach monumentalnego gmachu, minimalistyczna scenografia niczym antyczna, rzymska architektura prezentuje wybrane modele ubrań projektanta oraz pokaźną kolekcję jego szkiców, które są świadectwem kreatywnego temperamentu. 

– Karl Lagerfeld był jedną z najbardziej urzekających, płodnych i rozpoznawalnych postaci w modzie i kulturze, znaną zarówno ze swoich niezwykłych projektów i niestrudzonej twórczości. Wystawa, którą przygotowaliśmy w MET odkrywa jego wyjątkową praktykę artystyczną, zapraszając publiczność do doświadczenia nieograniczonej wyobraźni Lagerfelda oraz jego pasji do innowacji – komentuje dyrektor MET, Max Hollein. 

Wystawa prezentuje ponad 200 obiektów od lat 50. XX wieku do momentu śmierci projektanta w 2019 roku. Szkice Lagerfelda towarzyszą większości modeli ubrań.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Dyrektor kreatywny domów mody takich jak Fendi, Chloé czy Chanel, a w końcu twórca własnej marki, traktował modę zarówno jako sztukę i biznes. Stworzył tożsamość projektanta mody-impresario: ikony popkultury, do której aspirowali inni. Wystawa Karla Lagerfelda w MET tropi źródła jego sukcesu wskazując właśnie na ręcznie tworzone rysunki, jako wyróżnik kreatywnej tożsamości. 

Teoretycznym punktem wyjścia dla pokazu jest pojęcie „linii piękna” siedemnastowiecznego brytyjskiego artysty Williama Hogartha. Twórca wyróżniał dwie, przeciwstawne wartości: linię w kształcie litery S, która reprezentuje żywotność i ruch, oraz linię prostą, która oznacza bezruch, bezczynność i nawet śmierć.
wystawa Karla Lagerlfelda_designaliveEwolucja dwuwymiarowych rysunków Lagerfelda do trójwymiarowych projektów, pokazuje jak potrafił on łączyć te dwa temperamenty. Prezentowane na podwyższeniach i cokołach w przeważającej większości czarno-białe projekty jego ubrań, perfekcyjnie pokazują przeplatanie się wpływów: historyzmu, romantyzmu i dekoracyjności oraz „prostoty” modernizmu, klasycyzmu oraz minimalizmu. 
 
Karl Lagerfeld określał swoją pracę jako ulotną, ale jego osiągnięcia w świecie mody na zawsze zmieniły nowoczesne pojęcie elegancji, sensualności i analitycznego łączenia czerni z bielą. Jego skromna osobowość, intelektualny rygor i impulsywne podejście do projektowania, pozostaną na zawsze ikoniczne. 
 
Wystawa trwa do 16 lipca 2023. 
 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Królowa szachownicy

Królowa szachownicy

Paryż | 12 lutego 2023

Andrée Putman – wielka dama designu i najsłynniejsza francuska projektantka

Meble, które szepczą

Meble, które szepczą

Barcelona | 3 kwietnia 2022

Niezwykła kolekcja Fendi Casa i jeszcze bardziej niezwykła sesja włoskiej marki