Intelektualiści o nadziei w czasach pandemii. ASP zaprasza na cykl wykładów, bo „dociekać samego siebie to zadanie na całe życie”

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach zainicjowała filmowy cykl postpandemicznych wykładów „Stan czuwania”, do którego zaprosiła wybitnych polskich intelektualistów. Rozmowy będzie można oglądać na na kanale YouTube ASP. Na początek wykład prof. Tadeusza Sławka o nadziei, jako intelektualnym zadaniu polegającym m.in. na poszukiwaniu sposobności do odnalezienia samego siebie.

– Każdy z nas na tej wyspie pośród morza pandemii odnalazł siebie samego. To pierwszy kierunek nadziei. Do tej pory, cytując Szekspira, nikt nie był sobą – przekonuje w wykładzie „Nadzieja rozbitka” prof. Sławek, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. – Dociekać samego siebie. To zadanie na całe życie.

Wykład jest wędrówką po wybranych tekstach Szekspira, Kołakowskiego, Mozarta, Schikanedera, Schillera i Millsa, na podstawie których prof. Sławek formułuje punkty listu, wysyłanego z prywatnej wyspy na morze pandemii.

Skąd pomysł na cykl wykładów? – Wirus dobitnie przypomniał nam o prognozach późnego antropocenu, rozpadzie znanych struktur ekonomicznych i politycznych, ale przede wszystkim istnieniu granic, o których zapomnieliśmy funkcjonując w paradygmacie cywilizacyjnym, w którym świat należy do nas. Wymuszone kwarantanną ograniczenia dotychczasowych sposobów funkcjonowania rozbiły ten wygodny schemat postrzegania – tłumaczą inicjatorzy cyklu. – Wszechobecna konieczność ciągłej produktywności i mobilności została zredukowana do zera. To nagłe wyhamowanie prędkości, przymusowe spowolnienie obrotów, rozwiewa iluzje o nieskończonych możliwościach zdobywania, eksplorowania, konsumowania. Osadza z powrotem w cielesności. Uziemia. Zmusza do bacznego nasłuchiwania, skierowanego zarówno do wewnątrz, jak i w stronę otoczenia. Doświadczenie przymusowej izolacji jawi się w tym kontekście jako droga, na której czeka na nas wiele nowych pytań. Wychodząc im naprzeciw zaprosiliśmy do podzielenia się swoimi przemyśleniami wybitnych przedstawicieli różnych obszarów i perspektyw: nauki, kultury, religii, którzy w bieżącej sytuacji odnajdują szanse wypracowania nowych modeli funkcjonowania społeczeństwa, rozwoju i od-tworzenia współczucia, solidarności i zaangażowania.

Cykl można śledzić tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Życie w zamknięciu. Czego nauczył nas Covid-19? Podsumowujemy cykl

Katalizator zmian

| 2 kwietnia 2021

Rok w zamknięciu. Czego nauczył nas Covid-19? Podsumowujemy cykl