Ikony designu: Louis Ghost ma 10 lat

| MAC

28 września 2012 | Rzeczy

Choć obchodzi dopiero 10. urodziny już od pewnego czasu stawia się je w jednym rzędzie z najważniejszymi realizacjami w całej historii wzornictwa. Krzesło Louis Ghost zaprojektowane przez Philippe’a Starcka przez dekadę zdobywało świat, a dziś korzystają z niego użytkownicy na wszystkich kontynentach.

Choć obchodzi dopiero 10. urodziny już od pewnego czasu stawia się je w jednym rzędzie z najważniejszymi realizacjami w całej historii wzornictwa. Krzesło Louis Ghost zaprojektowane przez Philippe’a Starcka przez dekadę zdobywało świat, a dziś korzystają z niego użytkownicy na wszystkich kontynentach.

Louis Ghost to dobry przykład, jak redefiniować historię i jej osiągnięcia, także w wymiarze wzornictwa. Pomysł Starcka nie pojawiłby się, gdyby nie Ludwik XV i jego epoka. To właśnie do stylistyki panującej w XVIII wieku nawiązał Starck, łącząc nowoczesne techniki z myśleniem historycznym. Ale czy ktokolwiek inny mógłby zmierzyć się z tą formą, niż właśnie światowej sławy projektant, który nigdy nie odcinał się od swoich francuskich korzeni? Dziś trudno jednoznacznie określić, czy tworząc własną wersję historycznego mebla spodziewał się aż takiego sukcesu. Skromnie przyznaje, że sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie marki Kartell, która nie tylko mu zaufała, ale była w stanie zaryzykować, przeprowadzić badania oraz przygotować technologię produkcji “Ghosta”. Krzesło szybko stało się najjśniejszym przykładem zastosowania “transparentności”, bo w całości wykonane jest z poliwęglanu. Starck od początku był przekonany, że ten projekt musi stać się jak najbardziej wszechstronny, dlatego wybór tego materiału nie był przypadkowy. Dziś Louisa Ghosta można spotkać zarówno we wnętrzach jak i w ogrodach czy parkach. Być może więc poliwęglan stoi za dużym sukcesem tego projektu: krzesło jest odporne na zarysowania, uderzenia i czynniki atmosferyczne. Ponadto jedną z cech tego materiału jest jego przejrzystość. Klasyczna wersja krzesła jest więc niemal “niewidzialna”. Dzięki tej właściwości równie dobrze sprawdza się w małych mieszkaniach, ponieważ optycznie “nie kradnie” przestrzeni. Krzesło ponadto jest produkowane metodą wtryskową w jednej całości.

Rzadko się zdarza, aby przedmiot był tak dokładnie zmierzony i zważony. Jednak dane Louisa Ghosta są powszechnie znane. Krzesło waży 5,4 kg, ma 54 cm szerokości i 94 cm wysokości. Krzesła bardzo wygodnie można przechowywać, m.in. układając je jedno na drugim. Producent poza modelem całkowicie przezroczystym wprowadził na rynek także wersje kolorystyczne, m.in. zielony, czerwony, niebieski czy czarny.

Jego produkcją od samego początku zajmuje się marka Kartell. Można je kupować indywidualnie, jednak ten model bywa wykorzystywany w wielu publicznych miejscach. Wśród nich są m.in. restauracja UFO na Słowacji, Chalet La Grolla we Włoszech, Restauracja Shentosa Lido w Singapurze, Uniwersytet Andrassy w Budapeszcie, Opera w Sydney, Muzea w Nowym Jorku czy Buenos Aires.

Krzesło stało się przebojem i ugruntowało pozycję Starcka w światowym wzornictwie. A przypomnijmy, że od dawna mówi się o nim jako współczesnym wcielenie Króla Midasa w wymiarze projektowym. Chyba żaden inny projektant żyjący współcześnie nie stworzył tylu przedmiotów, aspirujących do miana ikon. A Louis Ghost doczekał się już m.in. wersji dziecięcej, ze zmniejszonymi proporcjami, tak aby również najmłodsi użytkownicy mogli poczuć niezwykły melanż współczesności z historią.

Krzesło Louis Ghost kosztuje ok. 1000 zł.

W Polsce urodzinowe przyjęcie z okazji 10-lecia kultowego krzesła Starcka odbędzie się 27 września w Kartell Flagship Store, Al. Marcinkowskiego 21 w Poznaniu. Początek o 18.00.

Więcej: www.kartellshop.pl, www.starck.com

Powiązane artykuły:

Człowiek ikona. Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur XX-wiecznej sceny designu

Człowiek ikona

Mediolan | 8 grudnia 2020

Ettore Sottsass to jedna z najbardziej wpływowych figur sceny designu

Gratka dla miłośników włoskiej awangardy! Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Sklep z ikonami

Mediolan | 16 sierpnia 2020

Ruszył sklep z ikonicznymi projektami grupy Memphis

Kartell dla planety

Kartell dla planety

poznań | 18 lipca 2019

Kolekcja Smart wood otwiera nowy rozdział w historii Kartella.