Honay House z widokiem na Tatry

Drewniany dom na wzgórzu Honay w Dursztynie (woj. małopolskie) otwiera się na łagodne, zielone wzgórza zwieńczone rozległą panoramą słowackich Tatr Wysokich. Widok zapiera dech w piersiach. Prosta, drewniana konstrukcja jest dziełem Filipa Gałuszki oraz Asi O’Neill z Jang studio.

Architekt Filip Gałuszka swoją pracownię prowadzi w Pekinie. W trakcie powstawania domu zaczęła się pandemia, zdążył więc przyjechać jeszcze, kiedy wylewano płytę, ale samą budowę nadzorował ju zdalnie, wraz ze swoją siostrą, Asią, która zarządza projektami JANG, po stronie polskiej. Ze względu na trudności w podróżowaniu, na linii Europa-Chiny, rodzeństwo było zmuszone poprowadzić cały projekt, bazując na komunikacji przez internet. 

Było to jego pierwsze doświadczenie przy projektowaniu architektury drewnianej. Honay House powstał jako prototypowy system prefabrykowany, z myślą o górskich domkach wypoczynkowych, małych hotelach lub domach jednorodzinnych.

– Postawiliśmy sobie za cel wybudowanie ekologicznego, górskiego obiektu prefabrykowanego, który sprosta, często ekstremalnym, warunkom pogodowym na Honayu. Uznaliśmy, iż chcemy wtopić się w krajobraz, nadać bryle nieco lekkości, przezierności, pozwolić, aby drewniana fasada oraz dach żyły własnym życiem. By domek był zauważalny, ale nie dominujący w tym unikatowym otoczeniu – tłumaczy Filip Gałuszka.

Drewniany dom dla pary

Obiekt składa się z czternastu prefabrykowanych ścian, trzech modułów stropowych oraz dwunastu paneli dachowych. Wszystkie moduły zostały wykonane w lokalnym warsztacie, a następnie w kilka dni zmontowane na miejscu przy użyciu małego dźwigu. Przestrzeń mieszkalną stanowi parter z obszerną antresolą, rogowym aneksem kuchennym oraz przestrzenną łazienką – jest pomyślana jako urlopowa baza dla pary.

Po przeanalizowaniu dostępnych systemów, dla drewnianych domów prefabrykowanych, architekci zdecydowali się na system konstrukcyjny marki Steico, który charakteryzuje się stabilnością konstrukcji, izolacyjnością podczas zimy oraz efektem chłodzenia podczas gorącego lata. Uzupełnieniem konstrukcji stały się ocieplenia z wełny drzewnej, poszycia z ekologicznych płyt MFP oraz okładziny z kompozytowych płyt świerkowych Novatop. Za technologię złączy dla rozwiązań prefabrykowanych odpowiada system okuć marki Strong-tie. Domek pokryty został tradycyjnym gontem oraz opatulony dodatkową, ażurową warstwą, a szczelność stolarki zapewniły trójwarstwowe okna drewniane.

Honay House można wynająć za pośrednictwem portalu Airbnb. Za jeden nocleg (minimalna rezerwacja to dwie noce) zapłacimy około 500 zł.

Drewniany dom

Jang Studio

Jang Studio to założona w 2014 r. interdyscyplinarna pracownia Filipa Gałuszki, ur. 1985 w Krakowie, architekta, projektanta wnętrz i twórcy meblowego. Od 10. lat mieszka na stałe w Pekinie. Jego główny obszar zainteresowań to projektowanie wnętrz, mebli oraz architektury w małej skali. Wraz z producentem meblowym Frankiem Fu, od 2018 r. współtworzy także markę Dekalogik. Ich specjalizacja to projektowanie oraz produkcja wysokiej jakości mebli kuchennych dla klientów indywidualnych w Chinach. W swojej działalności projektowej łączy czyste konceptualne myślenie z wysokiej jakości rzemiosłem oraz wiedzą techniczną nabytą przez lata pracy przy realizacjach meblowych. Jego projekty wielokrotnie są zestawieniem surowych, naturalnych materiałów z wysoce doprecyzowanymi detalami autorskimi. Jest szczęśliwym ojcem oraz mężem Joyce Liu, która prowadzi w Pekinie renomowane studio graficzne. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artystyczna przestrzeń

Yunzhu

Pekin | 12 grudnia 2016

Artystyczna przestrzeń Franka Liu.

Butik polskiego projektu w Pekinie!

"Polski" Anchoret

Pekin | 17 grudnia 2015

Polsko-chiński kolektyw SPEYS zaprojektował butik Anchoret w Pekinie.