Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Najnowsza kolekcja domu mody Louis Vuitton pełna jest nawiązań do modernistycznej architektury. Zaprezentowana została w przestrzeni inspirowanej pawilonem barcelońskim zaprojektowanym w 1929 roku przez Miesa van der Rohe. Ale ten poetycki przekaz filmowy jest głębszy, a moda i architektura mają tylko pomóc w nagłośnieniu narracji buntu.

Męska kolekcja jesień-zima 2021 zaprojektowana przez Virgila Abloha, który od 2018 roku jest dyrektorem artystycznym domu mody Louis Vuitton, zaprezentowana została w formie filmowej. Przedstawia amerykańskiego rapera i poetę Saula Williamsa wędrującego najpierw w górach, a potem spacerującego po abstrakcyjnym mieście wykonanym ze szmaragdowozielonego marmuru (na wzór tego, który znamy z pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie), w którym wchodzi on w interakcję z modelami noszącymi ubrania z kolekcji.

Część kolekcji to puchowe kurtki pokryte trójwymiarowymi modelami znanych budynków Paryża, Nowego Joku, czy Chicago, gdzie dyrektor artystyczny Louis Vuitton urodził się i studiował w Illinois Institute of Technology (Ludwig Mies van der Rohe był tutaj szefem wydziału architektury w latach 40. i 50.). W kolekcji znajdujemy też mnóstwo nawiązań do tradycyjnych ubrań z Ghany, kraju z którego pochodzi rodzina projektanta.

Szmaragdowozielony marmurowy zestaw użyty do pokazu przypomina materiał wykorzystany przez Miesa van der Rohe do budowy słynnego modernistycznego pawilonu w Barcelonie. W pokazie widzimy też kilka foteli Barcelona, ​​które zostały zaprojektowane przez słynnego architekta.

– Mies to mój drugi Michael Jordan – powiedział Virgil Abloh.

Film powstał w Paryżu oraz szwajcarskich Alpach na podstawie eseju afroamerykańskiego powieściopisarza Jamesa Baldwina „Stranger in the Village” z 1953 roku, który opowiada o wyobcowaniu afroamerykańskiego turysty w szwajcarskiej górskiej wiosce Leukerbad. To bezpośrednie nawiązanie do miejsca Virgila Abloha w modzie jako pierwszego czarnoskórego dyrektora artystycznego Louis Vuitton (oprócz pracy w Louis Vuitton kieruje też własną marką modową Off-White). A sam autor podkreśla, że jego kolekcja zatytułowana „Ebonics” ma na celu zbadanie „domniemań, jakie stawiamy ludziom na podstawie ich ubioru: ich pochodzenie kulturowe, płeć i seksualność ”.

Sama prezentacja wyreżyserowana przez Wu Tsuanga opowiada przede wszystkim o modzie, ale obraz przeplata się tu z głębszym przekazem płynącym z poezji (i rapu) wygłaszanej przez Yasiina Beya, Saula Williamsa i Kai Isaiah Jamala o wyobcowaniu, mieszaniu kultur, rasizmie, transpłciowości, ruchu Black Lives Matter czy ostatnich kryzysach. To wręcz narracja buntu, polityczny manifest i opowieść o nowym świecie.

Więcej na: www.louisvuitton.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Boski symbol modernizmu

Boski symbol modernizmu

Barcelona | 1 maja 2022

Historia słynnej ikony architektury – zwiedzamy pawilon Miesa van der Rohe

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata. Za sprawą polskiej artystki. Sami posłuchajcie!

Uniwersalne pytania

Barcelona | 31 lipca 2020

Katarzyna Krakowiak i słowa świata w słynnym pawilonie