Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata. Za sprawą polskiej artystki. Sami posłuchajcie!

Katarzyna Krakowiak stworzyła instalację architektoniczno-dźwiękową dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ideą projektu „Na początku było słowo. Wybierz swoje!” było stworzenie zbioru składającego się 
z najważniejszych słów współczesnego świata.
Artystka nawołuje, by nie odkładać życia na później, bo czas, „w którym to wszystko się skończy”, nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość, więc koniec pandemii nie przywróci nam tego, co już minęło.

Pawilon barceloński Miesa van der Rohe to ikona architektury modernistycznej. Powstał w 1929 roku jako wejście do niemieckiej części wystawy światowej i po zamknięciu wystawy został rozebrany. W latach 1983-1986 władze Barcelony zleciły rekonstrukcję pawilonu, który do dziś pełni funkcje kulturalne. Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której prace zaprezentowano w tym miejscu.

Polska artystka zamienia pawilon w przestrzeń badań nad językiem architektury 
i architekturą języka. Polifoniczna kompozycja powstała z nadesłanych, w ramach otwartego naboru, słów – opisanych i przetłumaczonych – które zostały użyte w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy dającej początek nowej strukturze. Słowa codzienne, poważne i urzekająco piękne, wypowiadane w czternastu różnych językach. Są to m.in. polski, chiński, hebrajski, japoński, włoski, angielski, hiszpański, rosyjski. Języki te stały się kanwą do stworzenia polifonicznej kompozycji. Melodii, która stanowi odpowiedź na pytanie o obecny stan globalnej wspólnoty i możliwości jej przetrwania.

– Katarzyna Krakowiak ze słów ważnych dla pojedynczych osób formuje uniwersalne pytania, tak ważne w obecnej sytuacji na świecie. Jako pierwsza polska artystka prezentuje swoją twórczość w słynnym barcelońskim pawilonie. Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe. Praca Katarzyny Krakowiak wchodzi w dialog z przestrzenią mocno zakorzenioną w modernistycznej tradycji myślenia o architekturze – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Współorganizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorami wystawy realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe jest Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundació Mies van der Rohe). Instalacja czynna jest od 22 lipca do 23 sierpnia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy