Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata. Za sprawą polskiej artystki. Sami posłuchajcie!

Katarzyna Krakowiak stworzyła instalację architektoniczno-dźwiękową dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ideą projektu „Na początku było słowo. Wybierz swoje!” było stworzenie zbioru składającego się 
z najważniejszych słów współczesnego świata.
Artystka nawołuje, by nie odkładać życia na później, bo czas, „w którym to wszystko się skończy”, nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość, więc koniec pandemii nie przywróci nam tego, co już minęło.

Pawilon barceloński Miesa van der Rohe to ikona architektury modernistycznej. Powstał w 1929 roku jako wejście do niemieckiej części wystawy światowej i po zamknięciu wystawy został rozebrany. W latach 1983-1986 władze Barcelony zleciły rekonstrukcję pawilonu, który do dziś pełni funkcje kulturalne. Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której praca została zaprezentowana w tym miejscu.

Polska artystka zamienia pawilon w przestrzeń badań nad językiem architektury 
i architekturą języka. Polifoniczna kompozycja powstała z nadesłanych, w ramach otwartego naboru, słów – opisanych i przetłumaczonych – które zostały użyte w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy dającej początek nowej strukturze. Słowa codzienne, poważne i urzekająco piękne, wypowiadane w czternastu różnych językach, m.in. polskim, chińskim, hebrajskim, japońskim, włoskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, stały się kanwą do stworzenia polifonicznej kompozycji. Melodii, która stanowi odpowiedź na pytanie o obecny stan globalnej wspólnoty i możliwości jej przetrwania.

– Katarzyna Krakowiak ze słów ważnych dla pojedynczych osób formuje uniwersalne pytania, tak ważne w obecnej sytuacji na świecie. Jako pierwsza polska artystka prezentuje swoją twórczość w słynnym barcelońskim pawilonie. Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe. Praca Katarzyny Krakowiak wchodzi w dialog z przestrzenią mocno zakorzenioną w modernistycznej tradycji myślenia o architekturze – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Współorganizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza. Kuratorami wystawy realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe jest Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundació Mies van der Rohe). Instalacja czynna jest od 22 lipca do 23 sierpnia.

Powiązane artykuły:

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Narracja buntu

Paryż | 25 stycznia 2021

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Polska artystka odmieni słynny pawilon barceloński Miesa van der Rohe

Ocalić słowo

Barcelona | 22 maja 2020

Nasz głos w słynnym pawilonie Miesa van der Rohe

Ralph Fiennes wcieli się w rolę Miesa van der Rohe w filmie o słynnym domu pani Farnsworth

Film o willi

Plano | 20 kwietnia 2020

Powstaje film o słynnej willi Miesa van der Rohe