Geometryczny minimalizm Agaty Bieleń [zdjęcia]

Młoda polska projektantka Agata Bieleń (rocznik 1989 r.) udowadnia, że geometryczny minimalizm może zachwycać. Swoją biżuterię tworzy wyłącznie na zamówienie. I robi to znakomicie.

A zaczęło się tak… Choć studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu kończy w 2013 roku, jej debiutanckie projekty pojawiają się już trzy lata wcześniej. Agata Bieleń po raz pierwszy przygotowuje biżuterię w ramach pracy semestralnej. Na pozytywny odbiór nie musi czekać długo. Poznańska galeria Techne proponuje wprowadzenie biżuterii do oferty. Następnym krok to powołanie do życia własnej marki Agata Bieleń i warsztaty u najsłynniejszej dziś polskiej jubilerki Anny Orskiej, które zaowocowały wystawą w galerii Yes i stałą współpracę z marką.

Wielbicielka minimalizmu, surowego upraszczania i skromności przekuwa swoje fascynacje w obiekty biżuteryjne przeznaczone na razie wyłącznie dla kobiet (ale pewnie to się zmieni, bo mężczyźni coraz częściej pytają o jej wyroby). Wszystkie tworzy ręcznie, koncentrując się na formie. Zapytana o ulubiony materiał, wskazuje na zwykły metalowy drut. – Wartością dodaną moich prac jest to, że pozornie zimna i nieprzystępna stal, zostaje przekuta w zaskakująco miękką, przyjazną i delikatną formę – mówiła w jednym z wywiadów. – Projektowanie postrzegam jako proces oparty na obserwacji i reakcji na to, co widzę i czuję. Cały czas pojawiają się nowe pomysły, powstają nowe formy, dotychczasowe kolekcje się poszerzają.

Umiłowanie architektury i klasyki uwydatnia się w trójwymiarowości obiektów, a także w zabawie linią. Właśnie ten aspekt projektantka wykorzystała w kolekcji Fine Line, gdzie podziw dla tej podstawowej jednostki geometrycznej przekuła w lekkie i subtelne formy. Kolejna seria, zatytułowana Snow Queen Line, wyrosła z obserwacji naturalnych kształtów przyrody zimą. Z kolei Gold Line stanowi eksperyment z nowym materiałem, 18-karatowym złotem.

W skład niemalże każdej kolekcji wchodzą pierścionki, kolczyki, bransoletki, broszki oraz naszyjniki. Biżuteria tworzona jest na zamówienie. Ceny zaczynają się od 135 zł. Więcej na: www.agatabielen.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pachnie marka

Jak pachnie marka

Warszawa | 29 grudnia 2022

Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, opowiada o swoim unikalnym zawodzie

Wszystko płynie

Wszystko płynie

Warszawa | 1 sierpnia 2022

Luksusowa biżuteria od polskiej marki rzemieślniczej Beller