DŹWIĘK NOWEGO POKOLENIA

Sala koncertowa w kampusie Northern Beaches College w Sydney to najnowszy projekt młodego dizajnera Bena Percy’ego, który dotychczas projektował głównie meble. Główną rolę w budynku odgrywa scena teatru wykonana z drewna tulipanowca amerykańskiego.

Obserwując ułożone poziomo deski z litego drewna tulipanowca amerykańskiego, biegnące wokół sceny w Performance Theatre w kampusie Northern Beaches College, od razu rzuca się w oczy, że nie jest to standardowe dzieło firmy produkującej panele akustyczne. W portfolio australijskiego projektanta Bena Percy’ego znajdowały się jak dotąd głównie projekty ręcznie wykonanych mebli z drewna. Percy poszukiwał drewna, które zapewniłoby zróżnicowanie kolorów i odcieni. Chciał urozmaicić tło teatru, w którym na widowni może zasiąść maksymalnie 300 widzów. Refleksy fioletu i czerni w niektórych elementach ścian oraz marmurkowa szarość, która przez nie przebiega, dają intrygujący rezultat. Według Percy’ego jest to jeden z najbardziej niezwykłych elementów tego projektu.

– Myślę, że ważne jest, abyśmy brali pod uwagę żywotność projektów, które mają przetrwać dłużej niż jedno pokolenie. Jest to istotne zwłaszcza w takim środowisku, jak ta uczelnia, gdzie młodzi Australijczycy na co dzień wykazują się swoją twórczością i kreatywnością – skomentował Ben Percy. Do wykonania projektu sceny Ben Percy użył trzech metrów sześciennych litego drewna tulipanowca amerykańskiego, wykończonego przezroczystym olejem, by zapewnić mu naturalny odcień. Sprawdzona trwałość litego drewna tego gatunku była także kluczowym czynnikiem przy wyborze materiału. – Byłem bardzo zadowolony z tego, jak łatwo można obrabiać drewno tulipanowca amerykańskiego. Brałem pod uwagę inne gatunki drewna, jak twardy klon amerykański. Myślę jednak, że tulipanowiec amerykański okazał się idealny dla tego projektu – powiedział Ben Percy.

Nie będąc ekspertem w zakresie wymogów technicznych obudowy akustycznej sceny, Percy na pierwszym etapie projektu musiał dokonać licznych badań. W ich wyniku powstała falista tekstura nieodłącznie związana z projektem. Zminimalizowano płaskie powierzchnie, by przełamywać fale dźwiękowe i zmniejszyć pogłos. Po skończonej pracy Ben Percy przyznał, że projekt zmusił go do opuszczenia własnej strefy komfortu. – Chciałem stworzyć coś, co nawiązywałoby do mojego środowiska, jakim jest projektowanie mebli, dlatego korzystałem z technik takich, jak laminowanie i wyginanie drewna, a nie z paneli – dodał Ben Percy.

Nowa scena przyczyniła się do natychmiastowej poprawy akustyki w teatrze, która jest regularnie wykorzystywana w ramach koncertów czy prelekcji na uczelni. Jest także udostępniana firmom zewnętrznym na potrzeby konferencji.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to gatunek drewna, który szturmem podbija branżę designu. W ramach projektu „The Wish List” z tulipanowca wykonano temperówki dla Normana Fostera, który był pod wrażeniem „niezwykle jasnego odcienia drewna i rysunku słojów przypominającego marmur”. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać delikatne barwne smugi, zaś drewno twardzieli może mieć kolor od jasnożółto-brązowego po oliwkowy. Pod wpływem światła słonecznego oliwkowy kolor może zmienić barwę na brązową. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki.

***
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów tego surowca. AHEC prowadzi szereg działań promujących amerykańskie drewno liściaste na ponad 50 rynkach na świecie. W tym celu dostarcza architektom, projektantom oraz użytkownikom informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów. Więcej na: www.americanhardwood.org

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Szpital może być przyjazny. Przykład? Terapia zielenią w Maggie’s Centre

Terapia zielenią

Leeds | 1 września 2020

W Leeds powstała zanurzona w zieleni siedziba Maggie’s Centre

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata

Połączeni

Londyn | 9 czerwca 2020

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata