Dzieci i architekci wspólnie zaprojektowali plac zabaw

Dwupoziomowy, niezwykły plac zabaw dla uczniów londyńskiej szkoły podstawowej Chisenhale powstawał we współpracy z dziećmi, które same określiły, czego pragną i potrzebują.

Za projekt odpowiadały pracownia Asif Khan Architects, firma konstrukcyjna AKT II oraz Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Autorzy projektu mieli za zadanie powiększyć powierzchnię placu zabaw, w związku z rosnącą liczbą uczniów, nie zmniejszając jednak terenu boiska. Z uwagi na śródmiejskie usytuowanie szkoły stanowiło to duże wyzwanie. Aby sprostać oczekiwaniom dzieci, architekci zaprosili uczniów do udziału w sześciomiesięcznych warsztatach, podczas których określiły one swoje potrzeby. Chciały, aby plac zabaw był miejscem, w którym będą mogły pobiegać, wspinać się i gdzie znajdą dobre kryjówki, a także spokojny zakątek, żeby odpocząć i porozmawiać z kolegami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chisenhale_designalive - 5

– Zaprojektowaliśmy przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną, która pozwala dzieciom wymyślać własne zabawy. Cały teren definiują dwa główne elementy: miękka nawierzchnia placu zabaw, której kulminacyjnym punktem jest stromy pagórek i wznosząca się nad ziemią, wykonana z drewna platforma do zabawy. Dwa poziomy łączą zjeżdżalnie i siatka z grubych lin – opisuje projekt Asif Khan. – Układ przestrzeni zachęca i inspiruje dzieci do ruchu, a jednocześnie zapewnia spokojne miejsca, gdzie mogą odpocząć. Już teraz można zauważyć, że wykorzystując dwa poziomy tej konstrukcji, dzieci wymyślają wiele różnych zabaw – dodał.

Chisenhale_designalive - 7

Konstrukcję placu zabaw zbudowano z modyfikowanych termicznie paneli z tulipanowca amerykańskiego, natomiast platformę wykonano z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego. – Zależało nam na wykorzystaniu drewna o ciepłej barwie, która będzie współgrać z fasadą budynku szkoły – stwierdził Asif Khan.

Więcej na: www.asif-khan.com i www.americanhardwood.org

Chisenhale_designalive - 8

Chisenhale_designalive - 4

Chisenhale_designalive - 3

Chisenhale_designalive - 6

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Szpital może być przyjazny. Przykład? Terapia zielenią w Maggie’s Centre

Terapia zielenią

Leeds | 1 września 2020

W Leeds powstała zanurzona w zieleni siedziba Maggie’s Centre

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata

Połączeni

Londyn | 9 czerwca 2020

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata