Co warto przeczytać? Zaglądamy na półkę z książkami

Czy architektura to dobry temat na książkę? Niezmiennie tak! Jednak nie tylko urbanistyczne pozycje w minionych tygodniach trafiły do redakcyjnej biblioteczki. Biomorfizm, relacje człowieka z przedmiotem, ale też historia życia Ewy Frysztak czy Józefa Patkowskiego na długie godziny zajęły nasze umysły. Dziś dzielimy się naszymi odkryciami – zapraszamy!

ksiązki_designalive (1)

Janusz Górski –  Ballada o dziewczynie Z Ewą Frysztak rozmawia Janusz Górski

Choć dziś w Polsce nazwisko Ewy Frysztak niewiele mówi, za granicą jej plakaty stanowią gratkę dla kolekcjonerów. Z rozmowy z Januszem Górskim wyłania się portret nieprzeciętnej kobiety: mistrzyni okładek PIW-u, eleganckiej damy w naszyjniku z pereł, klnącej jak szewc, a przy tym osoby twórczej i niezależnej.

Więcej na: www.karakter.pl 

Agnieszka Pindera – Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa

Historia założyciela i wieloletniego kierownika Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, Józefa Patkowskiego. Co go ukształtowało? Z czym mierzył się w stanie wojennym? Książka jest kolejnym przykładem zaangażowania Muzeum Sztuki w Łodzi w badania nad eksperymentalną i interdyscyplinarną twórczością artystów drugiej połowy XX wieku.

Więcej na: www.msl.org.pl

ksiązki_designalive (2)

Charles Montgomery – Miasto szczęśliwe

Miasto. Każdy z nas dobrze zna jego strukturę. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest skonstruować przestrzeń spełniającą wszystkie nasze potrzeby? Autor poddaje wnikliwej analizie miejską tkankę, by wskazać zależności między architekturą i systemem transportowym miasta a dobrostanem (lub jego brakiem) mieszkańców. Lektura obowiązkowa dla wszystkich mieszczuchów (i nie tylko)!

Więcej na: www.wysokizamek.com.pl/ksiegarnia

Agata Gabiś – Całe morze budowania

Historia architektury stolicy Dolnego Śląska z lat 1956–1970 z perspektywy budowy i odbudowy powojennego Wrocławia. Prawdziwa gratka nie tylko dla studentów architektury, fotografów czy konstruktorów, ale także dla wszystkich miłośników miasta. Informacjom towarzyszy aż 298 ilustracji, wśród których część fotografii lub planów architektonicznych trafia w ręce czytelnika po raz pierwszy.

Więcej na: www.ma.wroc.pl

ksiązki_designalive (4)

Andrzej Turowski –  Biomorfizm w sztuce XX wieku. Między biomechaniką a bezformiem

Biomorfizm – choć mówi się o nim od niemal wieku – nie stał się jak dotąd kategorią opisową historii sztuki ani nie znalazł się wśród narzędzi wyjaśniających zjawiska lub procesy artystyczne. To naukowe studium, osadzone w szerokim kontekście antropologicznym i kulturowym, miejscami zmienia się jednak w osobisty esej o nieograniczonej płodności materii.

Więcej na: www.terytoria.com.pl

Bartosz Mucha – Ręka w torboschronie. O obsesyjnej potrzebie tworzenia, czyli 100% normy

100 projektów powstałych w latach 2016–2018 stanowiących pretekst do snucia opowieści o relacji człowieka z przedmiotem. Historia będąca odbiciem siły, która każe nam projektować i wykonywać kolejne przedmioty. To w pewnym sensie zamknięcie pewnego etapu studia Poorex w charakterystycznym dla Muchy poruszaniu się na granicy sztuki i designu w otoczce specyficznego humoru i odrzucenia wszelkich stereotypów.

Więcej na: www.sklep.beczmiana.pl

ksiązki_designalive (3) Co warto przeczytać

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury

Katalog opowiada o czynnikach, które wpłynęły na kształt Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zadaje przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. Publikacja została podzielona na części odpowiadające kolejno pięciu wystawom przygotowanym przez Narodowy Instytuty Architektury i Urbanistyki.

Więcej na: www.sklep.beczmiana.pl

Captains of Illustration: 100 Years of Children’s Books from Poland

Prawie 500-stronicowy hołd ujmujący stulecie polskiej ilustracji książkowej dla dzieci powstał nakładem Instytutu Adama Mickiewicza. 100 haseł, 230 artystów oraz 900 ilustracji reprezentujących bogatą tradycję polskiej szkoły ilustracji, a zarazem tworzących prawdziwy wydawniczy smaczek, obok którego trudno przejść obojętnie.

Więcej na: www.culture.pl

ksiązki_designalive (5)

Reinier de Graaf – Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji

Najgłośniejsza publikacja o architekturze ostatnich lat. De Graaf w swoich przesyconych gorzkim humorem zapiskach rysuje obraz świata w pierwszych dekadach XXI wieku, demaskując bezradność architektów skazanych na konflikt interesów – obsługiwanie sił, którym należałoby stawić opór. Lektura obowiązkowa!

Więcej na: www.sklep.beczmiana.pl

Dorota Brauntsch – Domy bezdomne

Opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. Historia miłości do starej, murowanej architektury ziemi pszczyńskiej. Murowany dom był miejscem spotkań, a dziś, o ile w ogóle przetrwał, najczęściej obniża cenę działki. Wraz z domami znika również pamięć, którą, z ogromną czułością, Brauntsch przywraca nam w swoim reportażu o miejscach, których już nie ma.

Więcej na: www.dowody.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowości wydawnicze. Dziesięć książek, które warto mieć

Nowości wydawnicze

| 9 stycznia 2021

Dziesięć książek, które warto mieć. „Design Alive" poleca!