Bartosz Mucha i jego dom zrodzony w pandemii

„Projekt Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej” powstał spontanicznie na początku pandemicznego roku 2020, a na jego realizację autor przeznaczył równo rok. W tym czasie zbudował dom w Tabaszowej nad Jeziorem Rożnowskim. Projekt realizował samodzielnie (z wyjątkiem wysoce wyspecjalizowanych zadań, jak zakładanie instalacji elektrycznej czy dekarstwo). Podkreśla, że pracował w skupieniu, w samotności, w niemal medytacyjnej jedności z przyrodą i zmieniającymi się porami roku, budując dla siebie i własnej przyjemności.

Artysta zakładał zapewne, że pandemia, narzucająca społeczną izolację i spowalniająca bieg zawodowych spraw, do końca roku wygaśnie. Terminu wykonania dotrzymał, epidemia, niestety, wciąż nie odpuszcza, ale efekty tej pracy zdecydował się pokazać publiczności w Miejscu Projektów Zachęty.

Bartosz Mucha

Wystawa Bartosza Muchy

Bartosz Mucha w tytule wystawy nawiązuje do eksperymentu i książki „Walden, or Life in the Woods” (Walden, czyli życie w lesie) Henry’ego Davida Thoreau – XIX-wiecznego myśliciela, ascety, moralisty, postulującego rozpoczęcie świata od nowa i odmianę człowieka – między innymi poprzez jego zbliżenie się do przyrody i powrót do pierwotnych form życia.

Dom artysty na łonie natury ma za materiał miejscowe drewno, a jego zaczątek stanowiły fragmenty altany pozostałej po poprzednich właścicielach. Ekologiczne podejście widać w całym projekcie: Mucha wykorzystał stare okna, zrecyklingował również drewniane odpady pozostałe po budowie. Użył ich do stworzenia rzeźb o surowym charakterze, przypominających rytualne maski, totemy czy uproszczone przedstawienia głów. Ustawił je w przestrzeni galerii na klasycznych muzealnych postumentach lub zawiesił na ścianach. Elementy, z których zostały wycięte lub sklejone, barwione są na odcienie brązu, sadzy czy szarości lub zachowują odcień naturalnego drewna. Autor wywodzi genezę tych obiektów z obsesyjnych rysunków twarzy, którymi od lat bezwiednie zapełnia kartki (rysunki konferencyjne). Na wystawie wychodzą one w trzeci wymiar. To pierwsze eksperymenty Bartosza Muchy z rzeźbą drewnianą. Obiekty rozmieszczone w przestrzeni galerii przypominają nieco wystawę sztuki ludowej lub ludziki z komiksów. Zapisana jest w nich towarzysząca twórcy radość eksperymentowania.

Bartosz Mucha „Rożnowskie. Azyl w Tabaszowej”. Miejsce Projektów Zachęty, ul Gałczyńskiego 3, Warszawa. Wystawa potrwa do 20 czerwca 2021. Kuratorka: Magda Kardasz

Bartosz Mucha

Bartosz Mucha

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz ESAG w Paryżu. Był również wokalistą i autorem tekstów zespołu math rockowego Maria Celeste, twórcą instalacji i krótkich form wideo. Ostatnio zajął się produkcją i dystrybucją swoich projektów pod nazwą Poorex. www.poor.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Praskie dzieciństwo

Designblok

praga | 2 października 2014

Rozpoczyna się największy festiwal w Czechach.

Latające drewno

Latające drewno

berlin | 4 czerwca 2014

Polskie studia Poorex i Latala wspólnie pojawiły się na festiwalu DMY.