Casa Meco. By uciec przed zgiełkiem i rodziną

Ta minimalistyczna posiadłość położona małej wiosce Aldeia na południe od Lizbony to dzieło Atelier Rua dla pary holenderskich emerytów. Przestrzeń została skupiona wokół salonu, z którego rozpościera się widok na zewnątrz w aż trzech różnych perspektywach.

Inwestorom zależało na stworzeniu miejsca gdzie w letnie dni będą mogli wypocząć z dala od swoich dorosłych dzieci. Głównymi wyznacznikami projektu miał się stać otwarty plan zagospodarowania, niezależność sypialni będących miejscem indywidualnego odpoczynku oraz wspólna przestrzeń sprzyjająca spotkaniom. Mając to na uwadze, Atelier Rua zaprojektowało Casa Meco jako „idealny kwadrat” gdzie narożniki tworzą cztery apartamenty gościnne, każdy z własną łazienką, garderobą i prywatnym patio. Dzięki temu nawet przyjmując gości, para oraz odwiedzający mogą cieszyć się swobodną prywatnością.

Sercem domu jest ogromna wspólna część dzienna z odsłoniętym betonowym sufitem i podłogą. To właśnie tutaj dzięki przeszklonym panelom z trzech stron w dowolnej chwili można otworzyć wnętrze na zewnątrz i delektować się bliskością ogrodu z 15-metrowym basenem oraz dedykowaną strefą do grillowania.

Wypoczynkowi sprzyja ascetyczne umeblowanie – długi drewniany stół jadalny stworzony do biesiadowania w większym gronie, segmentowa sofa czy kremowe fotele. Centralnym punktem kuchni jest marmurowa wyspa śniadaniowa. Marmur został wykorzystany również do stworzenia wanien i umywalek w łazienkach. Przestrzeniom kąpielowym lekkości nadaje natomiast prysznic osłonięty białymi zasłonami zwisającymi z okrągłej szyny na suficie.

Więcej na: www.atelierrua.com

no images were found

Powiązane artykuły:

Kino Rze?nia [zdj?cia]

Kino Rzeźnia

Madryt | 24 lutego 2014

Modelowy przykład, jak zmieniać publiczną przestrzeń.