Biżuteryjne historie

W Galerii YES czynna jest wystawa prezentująca wybrane obiekty ze słynnej prywatnej Kolekcji Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz. Wystawa została specjalnie przygotowana z okazji XX-lecia istnienia Galerii YES.

Prezentowane eksponaty zabierają nas w sentymentalną podróż: nie tylko przybliżają nam historię działalności Galerii YES, ale opowiadają o wieloletniej pasji do biżuterii Marii Magdaleny Kwiatkiewicz – założycielki i właścicielki Galerii YES.

– Na samym początku, tworzenie Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej – jak wiele przedsięwzięć, których wartość i znaczenie można zauważyć tylko z perspektywy czasu – odbywało się przy okazji: wystaw, konkursów, spotkań z twórcami. Bez dokładnego, sprecyzowanego na lata planu – opowiada Maria Magdalena Kwiatkiewicz. – Wynikało raczej z ciekawości, pasji dokonywania kolejnych odkryć; no i pewnie także – pora się przyznać! – kobiecej zachłanności na piękno. Z czasem jednak, kiedy okazało się, że to jedyny w kraju, prywatny, tak reprezentatywny zbiór obiektów polskiej sztuki złotniczej, zaczęła towarzyszyć mi świadomość, że coś, co zrodziło się z mojej pasji, może mieć także wartość dla innych. Może również dla naszej kultury. W ten sposób moja osobista estetyczna przygoda stała się swego rodzaju misją, która zobowiązuje, ale jest jednocześnie źródłem wielkiej satysfakcji.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz to współzałożycielka i współwłaścicielka firmy YES Biżuteria, która od ponad 35 lat wprowadza na polski rynek najlepszy światowy design. To również założycielka Galerii YES, prywatnej galerii promującej sztukę złotniczą i dokonania polskich projektantów oraz właścicielka unikatowej Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej, rejestrującej wszystkie zjawiska zachodzące w tej dziedzinie sztuki od czasów powojennych, aż do dzisiaj.

Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań. Wstawa potrwa do 8 maja.

Więcej na: www.galeriayes.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jak pachnie marka

Jak pachnie marka

Warszawa | 29 grudnia 2022

Marta Siembab, jedyna w Polsce senselierka, opowiada o swoim unikalnym zawodzie

Energia niezwykłych kobiet

Energia niezwykłych kobiet

Poznań | 28 października 2021

Marka biżuteryjna YES świętuje 40-lecie. Oto historie kobiet, które za nią stoją