Biennale Architektury 2023. Polskie akcenty zachwycają!

Weneckie Biennale Architektury 2023 odbywa się pod hasłem The Laboratory of the Future (Laboratorium przyszłości) i jest kuratorowane przez Lesley Lokko – architektkę, pedagożkę i autorkę bestsellerowych książek, jak również założycielkę African Futures Institute w Akrze w Ghanie. 

– W maju zeszłego roku kilkakrotnie nazwałam Biennale Architektury 2023 narracją rozgrywającą się w przestrzeni. Dziś moje rozumienie się zmieniło. Wystawa architektury to zarówno chwila, jak i proces. Zapożycza swoją strukturę i format z wystaw sztuki, ale różni się od sztuki krytycznymi cechami, które często pozostają niezauważone – pisze kuratorka w swoim tekście otwierającym wydarzenie. 

Biennale Architektury 2023 realizuje te krytyczne postulaty poprzez szereg wystaw: główną, prezentacje pawilonów narodowych jak również bogaty program towarzyszący rozciągnięty w czasie od maja do października 2023. 

Sprawdziliśmy jak prezentują się polskie akcenty w Wenecji. Poza ekspozycją w Polskim Pawilonie zdecydowanie warto odnotować jeszcze kilka inicjatyw. Oto one! 

Biennale Architektury 2023_designalive

Instalacja Datament w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury 2023

Punktem wyjścia dla pokazu są cyfrowe metody przetwarzania informacji. Instalacja w Pawilonie stara się udowodnić, jak bardzo zniekształcony obraz świata uzyskujemy za ich sprawą. Stalowa konstrukcja Datament to odwzorowanie kształtów czterech domostw z czterech wybranych krajów. Pozwala ona doświadczać z pozoru obiektywnych, cyfrowych danych w ich „fizycznej” postaci.

Celem projektu jest materialna wizualizacja pewnego wycinka danych dotyczących mieszkalnictwa. Chcemy mówić o tym, że architektura budowana wyłącznie w oparciu o zbiory zmiennych i określone wskaźnikami cele traci swoją podmiotowość – dobrostan człowieka – tłumaczy kurator projektu, Jacek Sosnowski.

Do współpracy zaprosił Annę Barlik, artystkę wizualną i Marcina Strzałę, architekta i projektanta.

Konstrukcja składająca się z niemal dwóch tysięcy metrów kolorowych profili stalowych powstała na podstawie uśrednionych i uogólnionych danych dotyczących kształtu, rozmiaru i układu funkcjonalnego mieszkań w różnych strefach geograficznych. Kraje zostały wybrane pod kątem tego, jak dużo wytwarzają i gromadzą danych statystycznych. Instalacja wiernie odzwierciedla źródłowe informacje, nie ma jednak żadnego przełożenia na faktyczną sytuację mieszkaniową w miejscach, z których informacje te pochodzą. Narzędzie, które miało porządkować rzeczywistość, staje się źródłem błędu.

Tytułowy neologizm Datament oznacza wszechobecny „establishment danych” nieustannie kształtujący rzeczywistość, w której przyszło nam żyć, tworzyć i mieszkać.

Biennale Architektury 2023_designalive

BothAnd Group na wystawie The Laboratory of the Future

BothAnd Group to kolektyw badawczo-projektowy złożony z czterech architektów – Jarka Adamczuka, Alice Clarke, Andrew’a Ó Murchú i Kate Rushe. W swoich działaniach dążą do poszerzenia zakresu praktyki architektonicznej w dobie świadomości ekologicznej. Podstawową motywacją ich pracy jest zrozumienie zachowania żywych systemów oraz projektowanie środowisk, które zapewniają bardziej równy status wszystkim formom życia. 

Ich projekt, The Landscape Rehearsals, pokazywany w ramach sekcji Żywność, Rolnictwo i Zmiany Klimatu, BothAnd Group rysuje powiązania między kulturą i ekologią irlandzkich krajobrazów sprzed okresu głodu a dzisiejszą Nigerią, otwierając tym samym debatę na temat lokalnych systemów produkcji żywności w zmieniającym się klimacie.

Biennale Architektury 2023_designalive

Robert Konieczny i KWK Promes na wystawie Time Space Existance 

Ekspozycja w Palazzo Bembo prezentuje innowacyjne propozycje w obrębie rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju w jego licznych formach, od skupienia się na środowisku i krajobrazie miejskim po rozwijające się rozmowy na temat innowacji i recyklingu materiałów.

Stara rzeźnia zamieniona w galerię sztuki współczesnej

Pracownia KWK Promes prezentuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, stanowiącą świetny przykład nadania nowej funkcji historycznemu budynkowi, przy zastosowaniu innowacyjnych technologii. Pokazowi towarzyszy premiera albumu prezentującego wybrany dorobek katowickiego biura. Album wydany nakładem Images Publishing i zredagowany przez Philipa Jodidio. 

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Franta Group na wystawie Time Space Existance 

Ekspozycja prezentuje innowacyjne propozycje w obrębie rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju w jego licznych formach, od skupienia się na środowisku i krajobrazie miejskim po rozwijające się rozmowy na temat innowacji i recyklingu materiałów.

Villa Reden. Nietypowy apartamentowiec wpisany w zabytkową okolicę

W ramach tego pokazu śląskie biuro Franta Group, prezentuje swój projekt apartamentowca Reden w Chorzowie. Wielorodzinny budynek o czarnej elewacji z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. Forma budynku wynika bezpośrednio z wielobocznego nieregularnego ukształtowania terenu oraz chęci zachowania drzew na działce. Zaokrąglone narożniki nawiązują do charakteru międzywojennych willi z sąsiedztwa.

Biennale Architktury 2023_designalive

Stefan Krygier i jego Ośrodek Kondensacji Formy

Wystawa Stefana Krygiera w Wenecji eksploruje jego trzy główne dzieła jako malarza, architekta i profesora łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentowane zbiorczo jako Centrum Kondensacji Form. Zorganizowana przez Muzeum Sztuki wystawa z okazji 100. urodzin artysty jest największą jak dotąd międzynarodową prezentacją twórczości Krygiera jako głównego twórcy łódzkiej awangardy oraz ucznia i współpracownika Władysława Strzemińskiego. Na wystawie prezentowane są monumentalne kompozycje przestrzenne złożone ze zmiennych układów składowych (fraktali). Przełomowa koncepcja kompozycji opiera się na interaktywnym charakterze „nieskrępowanej gry” rozpowszechniających się elementów i operuje wrażliwością i aktywnością przypadkowych jej uczestników. Ekspozycja nie jest częścią programu Biennale ale jej obecność przypada na czas międzynarodowego przeglądu. 

Co jeszcze warto zobaczyć na Biennale Architektury 2023? 

Biennale-Architektury-2023-Wenecja-designalive.pl

Będąc w Wenecji swoje kroki na pewno warto skierować na wystawę główną, a w dalszej kolejności do Climate Wunderkammer, która przedstawia zbiór narracji z naszej planety poprzez rysunki, filmy i nagrania głosowe i ma na celu zanurzenie się w wielozmysłowym doświadczeniu wpływu zmian klimatycznych.

Biennale-Architektury-2023-Wenecja-designalive.pl

Rozczarowaniem na pewno nie będzie także sztuka House Amosa Gitai, która jest adaptacją jego tryptyku filmów o domu w Jerozolimie. Gitai jest z wykształcenia architektem, a jego ojcem był nieżyjący już Munio Gitai Weinraub, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli dziedzictwa Bauhausu w Izraelu. 

Biennale-Architektury-2023-Wenecja-designalive.pl

Przyjemnością będą również odwiedziny w Pawilonie narodowym USA, gdzie prezentowana jest wystawa zatytułowana Everlasting Plastics. Zespół kuratorski zgromadził artystów i projektantów, którzy przyglądają się wpływowi wszechobecnego materiału na nasze życie i planetę. 

Biennale-Architektury-2023-Wenecja-designalive.pl

Jedną z mocniejszych propozycji w ramach pawilonów narodowych jest na pewno instalacja The Ball Theatre zaproponowana przez Francuskich artystów i kuratorów. Powstała, aby rozbudzić nasze pragnienia utopii. Jego półkulisty kształt można interpretować zarówno jako ziemski globus, jak i lustrzaną kulę, kiczowatą ikonę epoki, w której jeszcze można było imprezować. Ta rozrywkowa aura sugeruje nowe podejście do dzisiejszych kryzysów, w którym nacisk nie jest już kładziony na sytuacje pełne napięcia, ale na możliwość alternatywnej, pogodniejszej przyszłości.

Biennale Architektury w Wenecji

Najstarsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe wydarzenie poświęcone tematowi budownictwa i architektury. Impreza podejmuje dialog z bieżącymi, palącymi tematami świata poprzez szereg ekspozycji w ramach programu głównego, wystaw w pawilonach narodowych oraz niezliczone imprezy towarzyszące. Edycja Biennale 2023 jest kuratorowana przez Lesley Lokko pod hasłem „Laboratorium przyszłości” i po raz pierwszy w historii skupia się na projektantach i architektach z rejonu Afryki oraz Afrykańskiej diaspory. Biennale otworzyło się 20 maja i potrwa do 26 listopada 2023 roku.  

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekturę mam we krwi

Architekturę mam we krwi

Katowice | 25 września 2022

Maciej Franta w szczerej rozmowie z „Design Alive” nie tylko o architekturze