Betonowy dom pełen krągłości

Z betonu buduje się autostrady i drapacze chmur. Kiedyś z tego surowca powstawały nawet statki. Dlaczego więc pod Września w Wielkopolsce nie miałby powstać betonowy dom jednorodzinny? Takie było marzenie klienta – betonowy i parterowy. Zadania podjęła się pracownia PL.architekci. Jak sobie poradzili?

Projekt z pewnością zwraca uwagę. Nie przez przypadek jego realizacja otrzymała nominacje do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW w kategorii „Dom jednorodzinny”.

Tego wyróżnienia z pewnością nie spodziewał się właściciel. On chciał tylko zamieszkać w parterowym domu w lesie. Taki idealnym dla czteroosobowej rodziny. A skąd ten pomysł na beton? Klient chciał, by materiał był praktyczny – dobrze komponował się z lasem i nie wymagał zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Miał się po prostu dobrze starzeć.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

– Od samego początku zależało nam, by dom był tłem dla drzew i jak najbardziej żył z nimi w dobrej relacji – opowiadają architekci nominowanego do nagrody budynku. A drzew na potężnej działce mierzącej ponad 15 tys. m kw. nie brakuje.

Betonowy dom, zaprojektowany został przez Bartłomieja Bajona i Katarzynę Cynkę wraz z zespołem – Joanną Sypniewską i Agnieszką Jurenko.

– Ze względu na program użytkowy budynek został podzielony na trzy części (strefa dzienna, nocna i garażowa), połączone ze sobą dużym przeszklonym holem. Podział ten zapewnił również domownikom pożądaną prywatność – opowiadają projektanci.

Betonowy dom pełen krągłości

Bryły budynku zamknięto żelbetowymi ramami, które stworzyły zadaszenie. Jednocześnie są one odpowiedzialne za wizualny kontakt domu z lasem.

Relacja ta jest widoczna i wręcz oczywista za sprawą długich wsporników zadaszeń. By nieco zmiękczyć wyrazistość bryły, architekci betonowego domu postanowili zaprojektować także okrągłe kształty. Są to głównie okrągłe otwory w dachu przez które wpadają promienie słońca, dając energię rosnącej tam zieleni. Te okrągłe kształty spowodowały, że PL.architekci nazwali dom betOnowym.

Także i do wnętrza zagląda beton, ale tylko po to by płynnie przejść w dające ciepło okładziny meblarskie. Wnętrze utrzymane w równie prostej formie daje poczucie spokoju. Nie starają się go zdominować żadne krzykliwe akcenty. Spójność między tym, co na zewnątrz a przestrzenią wewnętrzną dość łatwo zdradza, że i ona została zaprojektowana przez ten sam zespół. I dobrze. To wyjątkowo spójna kompozycja, która może się podobać.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jeżyckie klimaty

Jeżyckie klimaty

Poznań | 6 maja 2024

Zieleń, jodełka i gorseciki zdominowały wnętrze mieszkania proj. Bruch Studio

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

Dom ze sztuką

Dom ze sztuką

Poznań | 3 lipca 2023

Idealne połączenie funkcjonalności ze sztuką abstrakcyjną