Barwna ekspresja i laboratoryjna zawziętość

Od naczyń po stoły, od gipsu po żywicę. Amerykańska artystka Elyse Graham niezależnie od przedmiotu i materii, z jakiej je wykonuje, zaciera granice pomiędzy sztuką a designem. Bawi się przy tym kolorem i formą z laboratoryjną zawziętością.

Pochodząca z Los Angeles artystka i projektantka Elyse Graham (ur. 1981) studiowała sztukę i semiotykę na należącego do Ivy League prywatnej uczelni Brown University w Providence. W 2014 roku, zaraz po uzyskaniu tytułu licencjata, stworzyła własną linię biżuterii Elephant Heart oraz otworzyła autorską pracownię Elyse Graham Studio.

W twórczości skupia się na wykorzystaniu żywicy i badaniu jej relacji z innymi materiałami oraz różnymi technikami obróbki. Choć jej sztuka często przypomina wytwór dziecięcych rąk, artystka podkreśla, że ogromną rolę w jej pracy odgrywają badania oraz eksperymenty. To właśnie one pozwalają jej uchwycić unikalne właściwości wykorzystywanych surowców.

Mimo technologicznej skrupulatności, sam proces kształtowania form jest zakorzeniony w tradycyjnym rzeźbiarstwie, przez co każdy egzemplarz jest całkowicie unikalny.

Do najbardziej znanych projektów Elyse należą seria Geodes (2012), na którą składają się utrzymane w jaskrawej kolorystyce obiekty stworzone z połączenia lateksu i poliuretanu, oraz Drip (2014), seria naczyń, luster i tac, z zastygniętą żywicą przypominającą stalaktyty.

W ofercie jej pracowni, którą prowadzi wraz ze swoim mężem Lewisem Maukiem oraz Millerem Robinsonem znajdziemy zarówno naczynia, oświetlenie i lustra jak również meble i akcesoria do domu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: