Apple na paryskim Champs Elysees

Kalejdoskopowy świetlik nad dziedzińcem jest chyba tym, co najbardziej zapada w pamięć w niedawno oddanym projekcie salonu Apple na paryskich Champs Elysees, opisywanym przez twórców, studio Foster and Partner, jako kwintesencja paryskiego stylu.

Projekt można pokrótce opisać jako zestawienie kilku warstw historii ze współczesnymi przestrzeniami wypełnionymi światłem. Do budynku wchodzi się przez przepiękny, odrestaurowany dziewiętnastowieczny pasaż z przestrzeniami wystawowymi po obu stronach. Pasaż prowadzi na przestronny dziedziniec, gdzie rośnie kilka dużych drzew, które tworzą atmosferę bliskości z naturą. Kierując wzrok ku górze zamiast nieba ujrzymy niesamowity świetlik-kalejdoskop, składający się z wielu małych piramidek, które pięknie załamują światło oraz odbijają fasady budynków, nawiązując tym samym do tradycji kubistycznych. Efekt wizualny jest zależny od miejsca, z którego spoglądamy, jak również od pory dnia lub nocy, pozwalając odkrywać raz po raz nowe oblicza konstrukcji.

We wnętrzach znajduje się odnowiona oryginalna drewniano-marmurowa klatka schodowa, prowadząca na wyższe kondygnacje budynku. Pomieszczenia, wielokrotnie zmieniane i remontowane, pierwotnie pomyślane były jako zwykłe mieszkania. Projekt Foster and Partners zakłada odnowienie dziewiętnastowiecznej paryskiej architektury, w zgodzie z jej duchem, z dbałością o detale, ale połączeniu z nowoczesnym, minimalistycznym podejściem. Przestrzenie zgodnie z zapowiedziami, będą przede wszystkim miejscem spotkań, zarówno o charakterze rozrywkowym, jak i edukacyjnym.

O Foster and Partners mogliśmy usłyszeć w ostatnich miesiącach także w kontekście kreacji The Tulip – nowego punktu na mapie londyńskich atrakcji. To znane w branży biuro architektoniczne z bogatą historią, założone w 1967 przez Normana Fostera. Studio jest także znane m.in. z innych projektów salonów dla wspomnianej marki, czy też choćby projektu lotniska w Mexico City, którego budowa została niedawno przerwana z powodu sprzeciwu wyrażonego w referendum.

Salon znajdziemy na rogu Champs-Élysées oraz Rue Washington.

Więcej na: www.fosterandpartners.com

no images were found

Powiązane artykuły:

Słynny Adolf Loos i jego wnętrza radykalne

Wnętrza radykalne

Pilzno | 11 grudnia 2020

Zwiedzamy mieszkania projektu słynnego architekta Adolfa Loosa.

Richard Neutra. Architekt, który skonkretyzował Le Corbusiera

Richard Neutra

Los Angeles | 9 listopada 2020

Historia architekta, który skonkretyzował Le Corbusiera

Sanktuaria relaksu

schronienia

berlin | 15 grudnia 2014

Lista najpiękniejszych, a przy tym minimalistycznych schronień.

tylko biel i czerń

ZBĘDNE DODATKI

lublana | 13 grudnia 2014

Minimalistyczny apartament w sercu słoweńskiej stolicy.

Północna Ściana Warszawy

Makak Arena

Warszawa | 27 listopada 2014

Najnowocześniejsza ściana wspinaczkowa w Polsce.