Apartament z aurą przedwojennej elitarności

Powiśle to bez wątpienia jedna z najbardziej pożądanych warszawskich lokalizacji. Tu żyje się nie w, lecz tuż obok rytmu dynamicznego miasta. To swoista ostoja spokoju pełna ciekawych knajpek. Właśnie tu studio La Folie Natalii Malarskiej zrealizowało ciekawy projekt.

Mierzące 75 m kw. mieszkanie znajduje się w modernistycznym budynku. Powstał w 1937 r. Już wtedy stanowił przedmiot pożądania. Gmach był bowiem pierwszym mieszkalnym wysokościowcem ówczesnej stolicy. Tuż przed wojną mieszkało tu kilka aktorek, pisarka, dziennikarz czy architekt. Można więc z pewnością poczuć elitarną aurę, jaka otaczała budynek już od samego początku jego istnienia.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

– Mieszkanie jest stosunkowo niewielkie. Swoim układem przypominało tramwaj. Po prostu długi korytarz prowadzący do dwóch pokoi. Całość w opłakanym stanie – wspomina pierwszy kontakt ze starym apartamentem Natalia Malarska prowadząca studio La Folie.

– Musieliśmy całkowicie zmienić jego funkcjonalność. Przesuwając ściany stworzyliśmy przestrzeń, w której wydzieliliśmy przestronny salon z kuchnią, dwie sypialnie oraz bardzo dużą garderobę – wyjaśnia architektka ze studio La Folie. Wszystko z myślą o właścicielach – młodym małżeństwie.

Jak zaznacza projektantka, ze względu na wiek kamienicy należało bardzo uważać, aby podczas wyburzeń ścian nie uszkodzić jej konstrukcji.

– Naszą intencją było stworzenie wnętrz z jednej strony klasycznych, z drugiej nawiązujących do modernistycznej architektury budynku – wyjaśnia Natalia Malarska.

Studio La Folie szukało sprzętów na aukcjach

Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem wystroju jest kamień. Charakter apartamentu na Powiślu podkreśla również zgromadzona tu sztuka znanej warszawskiej malarki – Marii Kiesner. Specjalizuje się ona w malarstwie architektury modernistycznej.

Właściciele nie chcieli przesadnie inwestować w wyposażenie mieszkanie. Nie ma tu zbyt wielu luksusowych sprzętów. Wszystko jest jednak wykonane z robiącą wrażenie pieczołowitością.

Tworzę ludziom dom

– Cała stolarka łącznie z drzwiami została wykonana na zamówienie według indywidualnego projektu. Wiele przedmiotów jest również używanych i szukałam ich na aukcjach. Mowa tu o kinkietach w kuchni i nad biurkiem, a przede wszystkim nad stołem. Jest to stół z palisandru w stylu Art Deco. To typowy mebel, który był używany w latach 30. XX wieku w kamienicach takich jak ta – wyjaśnia Natalia malarska ze studio Las Folie.

Bez trudu znajdziemy tu również kilka ikonicznych przedmiotów. Jest oryginalne krzesło Thonet i lampa marki Gubi. Warto zajrzeć też do łazienki, w której pojawia się klasyczna armaturę Burlington.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Otoczeni przez spokój

Otoczeni przez spokój

Kraków | 18 września 2023

Odwiedzamy krakowskie mieszkanie projektu Natalii Malarskiej z La Folie Studio

Tworzę ludziom dom

Tworzę ludziom dom

Warszawa | 8 marca 2023

Natalia Malarska opowiada z czego czerpie radość i co ją inspiruje

Klimatycznie na Narbutta

Klimatycznie na Narbutta

Warszawa | 11 czerwca 2022

Kamienica na Starym Mokotowie skrywa zjawiskowe wnętrze proj. Natalii Malarskiej