Dom niczym amfiteatr. Tak mieszkają architekci

La Scala, dom architektów Ingrid Richards i Adriana Spence’a, rzuca wyzwanie wszystkim założeniom dotyczącym projektowania domów w przestrzeni miejskiej i w subtropikalnym klimacie.

– Istniejące przepisy urbanistyczne są bardzo ograniczające. Zakładają, że w każdym przypadku domy mają być umieszczone w centralnym punkcie działki i otoczone podwórkiem. My chcieliśmy zrobić coś całkowicie odwrotnego – wspomina Spence.

Rzeczywiście, położona na przedmieściach australijskiego Brisbane La Scala to stanowcze zerwanie ze schematami. Czerpiąc z szerokiego doświadczenia podczas realizacji innych projektów, architekci chcieli stworzyć dom, w którym to przestrzeń zewnętrzna a nie bryła domu stanowiłaby centralny punkt projektu. Powstała rezydencja to połączenie inspiracji architekturą z rejonów Morza Śródziemnego oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Posiadłość przypomina oazę lub wielopoziomowy amfiteatr. Warstwowo rozmieszczone tarasy pokrywają kępki trawy i pozornie dzika roślinność, a refleksy basenu tańczą na murze otaczającym ogród.

Stylistykę amfiteatru wybrano nieprzypadkowo. Projektantom zależało na aurze długowieczności, dlatego wybierając materiały do stworzenia domu, brali pod uwagę sposób, w jaki będą się starzeć. Biały beton okazał się idealnym wyborem pasującym do wizji nowoczesnego zabytku oraz upalnej pogody Brisbane. Doskonale uzupełniają go wyłaniające się zza roślinności klasyczne łuki i kolumnady nadające całości antycznego charakteru.

Więcej na: www.richardsandspence.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kojące ciemności

Kojące ciemności

West Hobart | 11 lutego 2023

Slow Beam to wypoczynek w towarzystwie sztuki i australijskiej przyrody

Klimat dla piątki

Klimat dla piątki

Northcote | 7 lutego 2023

Pięcioosobowa rodzina wysoko postawiła poprzeczkę przed architektami

Amerykański sen

Amerykański sen

Los Angeles | 30 stycznia 2023

Studio Osklo odrestaurowało hollywoodzką posiadłość z 1947 roku