Amerykańskie jabłko w polskiej interpretacji

Na przekór panującej ascetycznej bieli innych salonów, pracownia mode:lina architekci zaprojektowała sklep giganta Apple. Podejmując tym samym grę ze skojarzeniami wokół jabłka.

mode:lina architekci to studio założone przez Jerzego Woźniaka i Pawła Garusa. Panowie poznali się na studiach. Po praktykach w holenderskim biurze Liong Lie/123DV, wrócili do Polski i jeszcze na studiach stworzyli pracownię.

Pomysł na nazwanie sklepu Jabłka Adama wydaje się być oczywisty – angielskie „apple” oznacza „jabłko”. Gdy jednak dodamy do tego wiadomość o imieniu właściciela, otwiera się cała pula konotacji. Duńska czarna komedia, chrząstka biologiczna, motyw bibliijny oraz dział roślin sadowniczych.

Wystrój, a nawet branding marki i poznańskiego sklepu obudowany jest wokół branży owocowej. Pamiętając podejmowany niedawno temat importu polskich jabłek, surowy salon zamienia się w ekologiczne stoisko. Stół ekspozycyjny zastąpiony został mobilnym straganem, a drewniane skrzynki służą jako ściana prezentująca produkty.

Niemalże całe pomieszczenie wykończono w drewnie – taki jest też punkt obsługi klienta będący ladą na kółkach, przy której zazwyczaj handlują wędrowni sprzedawcy. Twórcy wykorzystali każdy aspekt tej gałęzi gospodarki – papierowe torby służące do pakowania owoców, stają się naścienną instalacją na przeciwległych stronach salonu.

Warto dodać, że Jerzy Woźniak i Paweł Garus jako pierwsza polska pracownia zdobyli nagrodę na prestiżowym międzynarodowym konkursie EuroShop RetailDesign Award 2015.

Więcej na: www.modelina-architekci.com, www.jablkaadama.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Slab House: Dom dla fanów nowoczesnej architektury i… klocków LEGO

Slab House

Suchy Las | 27 listopada 2020

Dom dla fanów klocków LEGO od pracowni mode:lina

Niezwykła metamorfoza gospodarstwa z czasów PRL

Ślonsko Chałpa

Katowice | 23 maja 2020

Niezwykła metamorfoza gospodarstwa z czasów PRL od mode:lina architekci

Lodziarnia naszpikowana rożkami [zdjęcia]

Lodovnia

Poznań | 22 czerwca 2017

W Starym Browarze stanęła niezwykła lodziarnia.

Opera z nagrodą! Wielki sukces mode:liny [wideo, zdjęcia]

Opera z nagrodą!

Wrocław | 17 stycznia 2017

Polscy architekci z nagrodą za najlepsze biuro [wideo, zdjęcia]

Mieszkanie i biuro na 37 metrach kwadratowych!

Dwa w jednym

Poznań | 20 października 2016

Mieszkanie i biuro na 37 metrach kwadratowych!