Prace Alicji Patanowskiej dostępne od zaraz

Warszawskie Noti Studio weszło w współpracę z uznaną artystką Alicją Patanowską oferując szeroki wybór jej prac wykonanych z ceramiki i szkła.

Noti Studio na stołecznej Sadybie realizuje idee domu otwartego. Otwartego dla każdego pasjonata dobrego polskiego wzornictwa, ale także dla środowiska związanego z architekturą i szeroko pojętym projektowaniem. To miejsce, które całościowo podchodzi do aranżowania przestrzeni domowej oraz komercyjnej. A jej składowymi, obok mebli, są akcesoria czy też dzieła sztuki – obiekty unikalne lub pochodzące z krótkich serii. Stąd obecność w warszawskim showroomie ceramiki i szkła autorstwa Alicji Patanowskiej z Wrocławia.

W ogrodzie, u wejścia do Noti Studio, napotkamy grupę ceramicznych rzeźb Out of Blue, która jest użytkową wersją i rozwinięciem instalacji „Przestrzeń wyobraźni dźwiękowej” (Nagroda Publiczności 18. Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu). To sporej wielkości nieregularne w kształcie donice, czy też zbiorniki na deszczówkę. Intrygują organicznym kształtem, kobaltowym kolorem i przeznaczeniem. Wyraźnie zaznaczają tu swoją obecność, przekraczając granicę przedmiotu użytkowego. Stają się dziełem sztuki, które formą wtapia się w przestrzeń, a jednocześnie kolorem się od niej odcina.

Alicja Patanowska

We wnętrzach Noti Studio wyeksponowane zostały inne prace Alicji Patanowskiej. Np. kolekcja Errorica, tegoroczna zdobywczyni znaku Must Have, przyznawanego w ramach Łódź Design Festival. Errorica to opowieść o pięknie błędów technicznych pojawiających się podczas produkcji ceramiki. Zrozumienie i zapanowanie nad takimi zjawiskami, jak pękanie czy zbieganie się szkliwa pozwala uzyskać niezwykłe dekoracyjne faktury z zachowaniem cech użytkowych produktu. Układy spękań na obiektach nigdy się nie powtarzają, jednak ich podobieństwo tworzy spójną linię produktów.

W showroomie znajdziemy też Infinity, kolekcję abstrakcyjnych rzeźb wykonanych z różnych mas ceramicznych. Formy z tego cyklu powstały w wyniku badania limitów materiału i próby pokazania poetyki koła garncarskiego, czyli narzędzia, przy pomocy którego zostały wykonane.

Inna kolekcja to Stratum – obiekty łączące materiały w dialogu dwóch rzemieślniczych technik – koła garncarskiego i dmuchania szkła. W procesie realizowania form z tej kolekcji poddane refleksji i badaniu zostało zagadnienie przestrzeni. Pytanie o to co jest wnętrzem, a co zewnętrzem. Co jest ograniczeniem, a co uwolnieniem. Użytkowość form z kolekcji Stratum jest uzasadniona, aczkolwiek niejednoznaczna. Mogą posłużyć jako wazon do ikebany lub abstrakcyjna rzeźba. Odbiorca sam określa i nazywa to, co chce w nich ujrzeć. Kolekcja Stratum zdobyła nagrodę Highly Commended Award na British Glass Biennale w 2015.

We wnętrzach znajdziemy też kolekcję AeriForm. Inspiracją do jej powstania stanowiło słowo „aeriform”, co tłumaczymy jako lotny. To także wynik poszukiwań artystycznych w ramach kolekcji Stratum, a przede wszystkim skupienia się na aspekcie deformacji. Dotyczy to elementu wykonanego z porcelany, w którym zatrzymał się kolisty ruch. Natomiast powierzchnia szlifowanego szkła daje złudzenie optyczne polegające na powielaniu kształtów.

Alicja Patanowska

Na kolekcję Plantacja, którą również możemy kupić w Noti Studio, składają się cztery porcelanowe elementy pasujące do zwykłych szklanek. Seria została zaprojektowana do uprawy ziół i roślin ozdobnych na zasadach hydroponiki. Metoda ta jest idealna do śledzenia procesu wzrostu zarówno łodygi, jak i korzeni rośliny. Plantacja powstała podczas studiów Alicji Patanowskiej w Royal College of Art w Londynie.

Alicja Patanowska

Walter Gropius, pierwszy dyrektor Bauhausu, postulował „ścisły związek sztuki, rzemiosła i designu”. Kolekcja Bauhaus100 odnosi się do tego hasła. Tworzy spójny, dynamiczny rzeźbiarski układ. Technika garncarska umożliwia dowolną zmianę proporcji poszczególnych obiektów bez użycia form. Funkcjonalność i prostota kształtu daje dwie niewykluczające się możliwości: utylitarne wazony czy abstrakcyjną kompozycję.

Alicja Patanowska

Alicja Patanowska – kim jest?

Artystka, albo bardziej garncarka – jak sama o sobie mówi, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Mieszka we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię koła garncarskiego Studio Ali Berg. Tworzy tam unikalne obiekty sztuki i wzornictwa przez łączenie tradycyjnych technik koła garncarskiego z nowymi kontekstami, formami, technikami i materiałami. Jest laureatką m.in. nagrody Warto „Gazety Wyborczej”, British Glass Biennale, Mazda Design Award, tegorocznego plebiscytu Must Have za kolekcję Errorica. Jej prace stanowią część zbiorów sztuki i wzornictwa m.in. Shanghai Museum of Glass. Prace Patanowskiej dostępne są m.in. w Merci w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i Deutsche Bank Kunsthalle w Berlinie. Więcej na: www.patanowska.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: