Alicja Biała wsadza kij w mrowisko w samym sercu Poznania

Według Davida Attenborough Ziemia umiera. Jeśli szybko nie zmienimy naszego nastawienia do planety i wygodnego stylu życia, degradacja będzie postępować w zastraszającym tempie, aż do smutnego końca… Temat wzięła na warsztat artystka Alicja Biała i wsadza kij w mrowisko w samym sercu Poznania.

Twórczyni sięgnęła po sześć gorących tematów, które dotykają naszą planetę; to m.in. smog, produkcja żywności czy plastiku i pokazuje zależności za pomocą przestrzennych form. Artystka Alicja Biała wybrała do tego formę totemów – znaków w przestrzeni, które od tysiącleci odnosiły się do sił natury i przypominały człowiekowi, by z nimi się liczył. W połowie maja współczesne, ponad 8-metrowe totemy staną na Przystani Sztuki (plac pomiędzy biurowcem Bałtyk a Concordią Design w Poznaniu), by po raz kolejny uzmysłowić człowiekowi, że Ziemia nie jest tylko jego własnością.

Rzeźby składające się na instalację są ręcznie malowane przez Alicję Białą w charakterystyczne dla jej twórczości wzory. Staną się trójwymiarowym obrazem o powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych. Każdy z totemów będzie obrazować skalę i wymiar poszczególnego zagadnienia. Rzeźby staną się integralną częścią miasta – będą umiejscowione na filarach hotelu Sheraton, przy samym wejściu w przestrzeń Przystani Sztuki.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach