Alessi: Nagrody za funkcjonalność i elegancję

| MAC

4 sierpnia 2011 | RzeczyPo wielu żartobliwych gadżetach domowych takich jak uśmiechnięte korkociągi Anna czy słynny czajnik MG32 z gwizdkiem w kształcie ptaszka, dzięki którym Alessi wpisało się w naszą świadomość, włoska firma co raz częściej proponuje na stole ascezę i funkcjonalność. Dwie niedawne premiery marki wyróżniono prestiżowymi nagrodami Compasso d’Oro.Po wielu żartobliwych gadżetach domowych takich jak uśmiechnięte korkociągi Anna czy słynny czajnik MG32 z gwizdkiem w kształcie ptaszka, dzięki którym Alessi wpisało się w naszą świadomość, włoska firma co raz częściej proponuje na stole ascezę i funkcjonalność. Dwie niedawne premiery marki wyróżniono prestiżowymi nagrodami Compasso d’Oro.

Dwa nagrodzone produkty to zestaw do przygotowania makaronu Pot Pasta, zaprojektowany przez Patricka Jouin oraz stworzony przez angielskiego architekta i dizajnera Davida Chipperfielda zastawa stołowa Tonale. To projekty z ostatnich trzech lat, dlatego że nagroda jest wręczana w cyklu triennale. Pot Pasta powstał w 2007 roku, a jury w uzasadnieniu napisało, że w przypadku tej kolekcji „uwagę zwrócono na cały proces projektowania bez koncentrowania się na poszczególnych jej elementach”. Patrick Jouin stworzył Pot Pastę dla francuskiego mistrza kuchni Alaina Ducasse, i wykorzystał w nim ideę garnka o stożkowatych kształtach, gdzie używa się starych metod gotowania, przy użyciu niewielkiej ilości wody. Pomysł wspiera się również na koncepcji „koncentracji”, gdzie skrobia z makaronu wiąże się z pozostałymi składnikami, a tym samym smaki nie tracą swojego charakteru.

Drugi z nagrodzonych projektów to zastawa stołowa Tonale. Jej twórca, David Chipperfield, zastosował w niej pozornie przypadkowy zbiór obiektów. – Ich formy są inspirowane ceramiki ludową z Korei, Japonii i Chin, powstały z różnych materiałów, takich jak kamionka, metal, szkło i drewno – przyznaje projektant.

Zastawa, bardzo nowoczesna i wyrafinowana, powstała zgodnie z zasadą badania kolorów, zaproponowaną przez malarza Giorgio Morandiego, specjalizującego się m.in. w realizmie magicznym. Jury w uzasadnieniu napisało, że Tonale otrzymuje nagrodę „za swoją harmoniczną elegancję inspirowaną malarstwem”.

Te dwie kolejne nagrody, jakie w prestiżowym konkursie otrzymała marka Alessi. We wcześniejszych latach wyróżniono 7 innych jej produktów. Nagrody Compasso d’Oro wręczono już po raz 22. Konkurs odbywa się od roku 1954.

Więcej: www.alessi.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ploop Zięty wśród aluminiowych ikon

Ploop ikoną

Mediolan | 9 maja 2015

Ploop Oskara Zięty na stałej wystawie w muzeum nauki i techniki.

Cały ten Mendini

Włoska ikona

wrocław | 2 grudnia 2014

Pierwsza "polska" wystawa prac Mendiniego od dziś we Wrocławiu.