Zielono mi!

Świetny przykład metamorfozy architektury z ubiegłego wieku. Belgijskie studio Madam Architectuur zaprojektowało dodatkowy, tarasowy pawilon w domu z 1937 roku.

Door Smits i Marit Meganck z brukselskiej pracowni Madam Architectuur z Brukseli podjęły się rozbudowy domu jednorodzinnego w Dilbeek w Belgii. Biały budynek z wysokim, stromym dachem i łukowatymi otworami okien stanowi monolityczną bryłę. Dobudówka rzuca się więc w oczy, przede wszystkim soczystym kolorem – została wyłożona zielonymi kafelkami i posadowiona na zielonej, betonowej podstawie.

Dobudowa, została wykonana ze stali i drewna i zorientowana na północ, tak aby stworzyć transparentną jadalnię z widokiem na pobliskie pola.

– Pomysł polegał na tym, aby możliwie jak najbardziej oddać hołd istniejącemu domowi i zachować jego wyjątkowy kształt. Zależało nam na tym, aby stworzyć przestrzeń bezpośrednio nasłonecznioną i otwartą na piękną zieleń – ​​mówi współzałożycielka Madam Architectuur, Door Smits.

Madam Architectuur

Motyw łuku i zielony beton

Platforma tarasu, miękko otacza budynek obłymi, organicznymi liniami, obejmując zarówno jego starą, jak i nową część i łapiąc w różnych miejscach poranne, południowe i wieczorne słońce. Stały dostęp do światła zapewnia dodatkowo, okrągły otwór w zadaszeniu.

Posadzka z polerowanego betonu, wzbogaconego zielonym pigmentem wydaje się wlewać delikatnie do wnętrza, zapewniając naturalne przenikanie pomiędzy przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.

Interwencja objęła także wnętrze domu, studio Madam Architectuur przeprojektowało kuchnię, aby uczynić ją bardziej przestronną. Nowoczesne akcenty wkomponowano, zachowując jednocześnie istniejącą drewnianą podłogę, schody i listwy przypodłogowe w całym domu. Dzięki temu wnętrze wciąż ma w sobie ducha przeszłości, który stał się punktem wyjścia dla projektu.

Nawiązując do istniejących łukowatych okien i drzwi, dodano do wnętrza miękkie, zakrzywione kształty, widoczne m.in. w otworze wejścia pomiędzy istniejącym domem a dobudówką, wyspie kuchennej oraz połączeniu materiałów posadzki, pomiędzy kuchnią a jadalnią.

Współczesny dodatek, tworzy ciekawym kontrapunkt dla istniejącej architektury, przestrzenie o różnym charakterze współistnieją ze sobą, umożliwiając odmienne doświadczenia.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Madam Architectuur. Jak układanie puzzli

Rozpoczynając projekt Madam Architectuur zawsze szuka racjonalnej podstawy, bierze pod uwagę kontekst i żądany program. Na tej racjonalnej podstawie tworzą fascynującą sekwencję miejsc, z których każde ma specyficzną atmosferę, światło, rytm czy widoki.

Aby określić właściwe proporcje i światło, architektki wykorzystują modele, które pomagają przyjrzeć się lepiej nawet najmniejszym fragmentom przestrzeni. Powstaje w ten sposób architektura, która wyróżnia się wyjątkową szczegółowością i precyzyjnym wykończeniem.

Przy projekcie budynku w Dilbeek, Door i Marit kierowały się nadrzędną zasadą, widoczną także w innych ich realizacjach – Usuwając, dodając lub podkreślając coś w istniejącej przestrzeni, można nadać jej dodatkowy wymiar.

– Każdy istniejący budynek ma już pewien charakter, który często może stanowić wartość dodaną. Projektowanie przypomina układanie puzzli, które ostatecznie muszą idealnie do siebie pasować – tłumaczą architektki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci