50 barw śniegu

W zimowej aurze chłodu i bieli nasza fizyczność musi schować swoje kuszące oblicze pod warstwami ciepła, które niestrudzona twórczo moda zamienia w owite wokół naszych ciał baśniowe opowieści. Magia i fantazja bezwstydnie wkraczają w świadomość wrażliwych na modę, zawirowując pragmatyczne minimalistyczno-konceptualne garderoby w przestrzeń całkiem mistyczną, odrealnioną, marzącą na jawie…

Sylwetka staje się kanwą dla poszukiwania i konstruowania plastycznych wyobrażeń, symboli, skojarzeń, archetypów i futurystycznych fantazji. Działanie projektanta staje się w tym kontekście osobistą artystyczną interpretacją tworzonej postaci ludzkiej. Baśnie modowe pełne koloru i wzoru, proponują nam projektanci młodzi, jak i klasycy poszukiwań twórczych, genialnie balansując na tej wysoko zawieszonej linii połączenia wizji artystycznej z jej komercyjnym otwarciem na pragnienia współczesnego konsumenta.

27–letni Craig Green ukończył prestiżowy MA na Central Saint Martins’ zaledwie dwa lata temu. Ubiera mężczyzn, jego sylwetki są przeskalowane, oversizowe, Tajemnicze, poetyckie i szorstkie jednocześnie. W jesienno–zimowej kolekcji zestawia elementy uprzęży z robotniczych fartuchów wraz z wzorzystymi tkaninami zaczerpniętymi z motywów dywanów perskich. Warstwy długich spódnic i płaszczy są romantyczne i męskie, sprawiające wrażenie płynnego połączenia bogactwa dawnego orientu z samurajską dyscypliną. Jest w jego kolekcji dostojność i understatement jednocześnie. Posiada umiejętność łączenia przeciwieństw, podkreślania męskości kobiecością, ceremonii anarchią, a minimalizmu gęstym kolorem i ręcznym malunkiem.

Craig-Green

Manish Arora jest mistrzem bajkopisarzem. Jedynie talent takiego pokroju może zachłysnąć się inspiracją sklepu z cukierkami, całej słodyczowej popkultury opakowań, nalepek, jak i imaginarium wzorków, ilustracji i postaci ze świata kreskówek zamieszkujących dziecięcy świat pragnień Candy Land. A następnie połączyć go z archetypowymi formami ubiorów zaczerpniętych z różnych kultur etnicznych. Efekt: sweet–toothed nomads and gummy–bear gypsies, kolekcja ambitna, ekscentryczna, cygańska, słodka i energetyczna, nadająca słowu „kicz” nowe dynamiczne, szlachetne i natchnione znaczenie. Precyzyjne ręcznie haftowane motywy mieszają się ze sportowymi technicznymi elementami i tkaninami. Elfy z Laponii wprost ze skrzących opowieści dalekiej północy zostały znakomicie zmiksowane z kulturą ulicy i urban tribes, oraz spontaniczną indyjską miłością do wibrującego koloru i ornamentu.

Manish Aurora

Manish Aurora2

Yohji Yamamoto, to mistrz czerni i zamyślenia, przywołuje motywy znane: japońską fascynację kulturą obrazu dziecięcego w świecie dorosłych fantazji, elementy ulicznego graffiti, sztukę tatuażu, inspiracje kosmiczne. Obszerne, ogromne i lekkie kokony płaszczy, sukni, sportowych peleryn i puchowych spodni pokryte zostały przeskalowanymi rysunkami, w całej swojej popkulturowej aurze przywołujące jednak na myśl postaci samurajskich barwnych ekspresyjnych wojowników. Do tego odkrywczy, teatralny i super nowoczesny jednocześnie makijaż, pełne wplecionego koloru we włosy niczym z włóczki – wyraziste, wojownicze i magiczne modelki – „powerful dolls”, jak nazwał je genialny makijażysta pokazu Pat McGrath…

Yohji Yamamoto Ready To Wear Fall Winter 2014 Paris

Yohji Yamamoto Ready To Wear Fall Winter 2014 Paris

Podobnie jak Yohji, w Japonii urodził się Yojiro Kake, zaledwie jednak w 1983. Debiutanckie kolekcje pod własną marką pełne są owej spontanicznej wizji, którą wydobyła z niego eksploracja własnej fantazji pod okiem Lindy Loppy. Yojiro potrafi zachwycić się deszczem i jego odbiciem w mętnych kałużach, rozmytym fragmentem widoku z okna niczym urwanym w pół zdania haiku. Jego zawieszona pomiędzy chmurami a promieniem słońca wyobraźnia poniesie nas dalej w świat migotliwych zdekonstruowanych warstw ubiorów przestrzennych i ulotnych niczym myśli w jesiennej kolekcji Rain in Eclipse. W sylwetkach Yojiro klasyczne formy z męskiej garderoby stają się magicznym schronieniem dla kobiecego ciała, ciężar i lekkość stają się jednością, struktury owijające modelki wypełniają się powietrzem i poezją.

Kake

kake2

Podobno Eskimosi odróżniają pięćdziesiąt barw śniegu. Zima nie szczędzi nam barw i wzorów. Ewidentnych i ulotnych jak magia baśni opowiadanej mroźną nocą.

Olga Nieścier* – projektantka, artystka, wykładowca. Mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech. Jest absolwentką międzynarodowych studiów podyplomowych z projektowania ubioru w Instytucie Polimoda we Florencji. Pracuje jako konsultantka i projektantka m.in. dla: Giorgio Armani, Fratelli Rossetti, Burberry. Jako wykładowczyni i konsultantka aktywnie współtworzy florencki POLIMODA International Institute of Fashion Design & Marketing  w obszarach dydaktyki projektowania mody i prognozowania tendencji. Jest dyrektorem programowym studiów podyplomowych Polsko-Włoskiego Instytutu Designu i Managementu VIAMODA w Warszawie. Jest także współtwórczynią innowacyjnego programu studiów wyższych “Projektowanie, technologia i zarządzanie modą VIAMODA INDUSTRIAL Szkoły Wyższej w Warszawie. Więcej na: www.olganiescier.it

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

25-lecie Macieja Zienia

25-lecie Macieja Zienia

Warszawa | 19 grudnia 2023

Partnerem jubileuszu i towarzyszącego mu niezwykłego pokazu mody był Tubądzin

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

Sztuka ubierania

Sztuka ubierania

Warszawa | 17 stycznia 2023

Pierwsza niezależna kolekcja Jana Chodorowicza w mocnym odcieniu Pantone 072C