Sztuka ubierania

Art/Wear – pierwsza niezależna kolekcja projektanta mody Jana Chodorowicza – to próba redefinicji ubrań noszonych przez artystów i potraktowania ich jako odzieży roboczej, niezbędnej do wykonywania zawodu.

Modę i sztukę łączy tu odcień Pantone 072C – intensywna ultramaryna przełamana kobaltem. Inspiracją dla powstania kolekcji była dla projektanta książka „What Artists Wear” Charliego Portera, w której autor analizuje sposób ubierania się artystek i artystów w XX wieku. To próba uchwycenia, jak ubrania odzwierciedlały ich podejście do sztuki i pracy.

Idąc tym tropem, Chodorowicz stworzył trzy modele kurtek, z których każda została nazwana na cześć innej artystki: „Agnes” od Agnes Martin, „Alina” od polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow oraz „Barbara” od brytyjskiej artystki awangardowej Barbary Hepworth.

Kolekcję uzupełniają też ołówkowe spódnice i nawiązujące do socjalizmu chustki. W tle punkowa estetyka industrialnego trashu, pełna nawiązań do graffiti, bierze całość w nowoczesne ramy i tworzy emocjonalny kontekst dla wysublimowanego krawiectwa.

Jan Chodorowicz studia licencjackie skończył w Shenkar College w Izraelu, a magisterskie na Central Saint Martins w Londynie. Staże odbywał u Ani Kuczyńskiej w Warszawie i Marca Jacobsa w Nowym Jorku. Jego kolekcja dyplomowa SOCIALI/S/TE była wariacją na temat garderoby dla współczesnej kobiety pracującej, inspirowaną stylem salonowych diw z powieści „Answered Prayers” Trumana Capote’a i socjalistycznych robotnic doby PRL-u.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

25-lecie Macieja Zienia

25-lecie Macieja Zienia

Warszawa | 19 grudnia 2023

Partnerem jubileuszu i towarzyszącego mu niezwykłego pokazu mody był Tubądzin

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

Miękka elegancja

Miękka elegancja

Warszawa | 7 grudnia 2022

Paprocki Brzozowski z unikatową kolekcją dla pasjonatów pięknych wnętrz