30 lat polskiego projektowania

| MM

18 października 2011 | Rzeczy

Polska grafika projektowa pierwszej połowy XX wieku doczekała się potężnej monografii. Do księgarń trafiła właśnie książka Piotra Rypsona „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949”, którą opublikowało wydawnictwo Karakter.

Polska grafika projektowa pierwszej połowy XX wieku doczekała się potężnej monografii. Do księgarń trafiła właśnie książka Piotra Rypsona „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949”, którą opublikowało wydawnictwo Karakter.

To kolejna z serii długo oczekiwanych pozycji wydawniczych. Karakter specjalizujący się m.in. w tematyce związanej z projektowaniem postanowił tym razem przybliżyć czytelnikom meandry polskiej grafiki pierwszej połowy XX wieku. Zadania podjął się Piotr Rypson – krytyk sztuki, historyk sztuki i literatury, publicysta, specjalista w dziedzinie edukacji elektronicznej.

Na swój warsztat wziął tym razem fascynujący, lecz w małym stopniu rozpoznany okres rozwoju grafiki projektowej w Polsce w latach 1919-1949. Rypson na ponad 400 stronach nie tylko opowiada o początkach języka graficznego w Polsce. Tą warstwę stara się skonfrontować także z życiem codziennym kraju w czasach odradzającej się państwowości. „Nie gęsi” staje się więc wartką opowieścią o wielu ówczesnych projektach: czasopismach czy znaczkach. Ze względu na uwzględnienie wymiaru społecznego tamtych 30 lat w książce swoje miejsce znalazły prace lewicowych propagandzistów, reklamy różnych dziedzin przemysłu czy nawet kuriozalne pomysły jak fotomontaż na okładce tomiku poezji polskich faszystów.

Książka Piotra Rypsona to również czytelny przewodnik po głównych nurtach sztuki projektowej a zarazem dokument tworzącej się nowoczesności, w tym m.in. eksperymentów futurystów, osiągnięć funkcjonalizmu i konstruktywizmu. A wszystko wzbogacone o mnóstwo fotografii, często unikatowych.

Przy okazji autor obala kilka mitów, narosłych przez dziesięciolecia. Choćby ten związany z przeświadczeniem, że polskie projektowanie graficzne ograniczało się wyłącznie do plakatu. Wskazuje tym samym na wielość tradycji o odniesień, o których często w XXI wieku nie zdajemy sobie sprawy.

Piotr Rypson, „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919–1949”, Wydawnictwo Karakter, cena: 139 zł.

Więcej: www.karakter.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polskiej grafice

VeryGraphic

Warszawa | 2 maja 2015

Kompendium wiedzy o współczesnym polskim projektowaniu graficznym.

Nieokiełznana niedoskonałość

Rocznica Mistrza

warszawa | 11 września 2014

11 września mija dziewiąta rocznica śmierci Henryka Tomaszewskiego.