Wystawa „Mies van der Rohe Award 2015” we Wrocławiu

Filharmonia Szczecińska – pierwszy polski zwycięzca Mies van der Rohe Award – oraz pozostali laureaci ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej na wspólnej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Ekspozycja „Mies van der Rohe Award 2015” jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy „Made in Europe” prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku. Przedstawia wybór najważniejszych realizacji europejskiej architektury ostatnich dwóch lat. To szczególna edycja, ponieważ na jej „krótkiej liście” wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce – kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego oraz Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch, która jako pierwszy w historii polski budynek, otrzymała nagrodę główną konkursu.

Filharmonia Szczecinska, Szczecin, Polska, zwyciezca 2015, fot. Hufton Crow

Wszystkie obiekty wyróżnione w ostatniej edycji konkursu zostały zaprezentowane w formie dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji – oraz 40 modeli, w tym dwóch zwycięskich realizacji – Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna) i domu mieszkalnego Luz House w Cilleros na zachodzie Hiszpanii, projektu biura Arquitectura-G (nagroda dla młodych talentów), czterech budynków zakwalifikowanych do finału – Duńskiego Muzeum Morskiego w Helsingor, Muzeum Sztuki w Ravensburgu, Centrum Studenckiego Saw Swee Hock w Londynie, Winiarni Antinori we Florencji oraz dwóch polskich obiektów z „krótkiej listy”.

Filharmonia w Szczecinie, 2015, wnetrze, fot.Simon Menges

Wystawę „Mies van der Rohe Award 2015” można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury od 15 lutego do 27 marca 2016 roku. Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

Więcej na: www.ma.wroc.pl i www.wroclaw2016.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona

Boski symbol modernizmu

Boski symbol modernizmu

Barcelona | 1 maja 2022

Historia słynnej ikony architektury – zwiedzamy pawilon Miesa van der Rohe

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Narracja buntu

Paryż | 25 stycznia 2021

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu