Szczecińska Filharmonia laureatem nagrody im. Miesa van der Rohe

Na wyniki czekaliśmy wszyscy. Po raz pierwszy w historii nagrody, wśród najlepszej piątki znalazła się architektura z Polski. I zwyciężyła! Szczecińska Filharmonia laureatem nagrody im. Miesa van der Rohe

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest pierwszym budynkiem z Polski, który dotarł do finału prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Na ostatnim etapie konkursu rywalizował z czterema realizacjami: Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Duńskim Muzeum Morskim w Helsingorze, nowym centrum akademickim London School of Economics, Winiarnią Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koło Florencji.

Jury odwiedziło każdą z finałowej wyłonionej piątki najlepszych realizacji (o których więcej tutaj). Dziś ogłoszono werdykt, w którym międzynarodowa kapituła uznała Państwową Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za zwyciężczynię czternastej edycji nagrody im. Miesa van der Rohe.

Szczecińska Filharmonia została oddana do użytku w 2014 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Szczecinie. Jej biała na co dzień fasada może być oświetlana w różnorodnych barwach i w najróżniejszych konfiguracjach. Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji zyskała miano nowej ikony miasta. Obiekt ma ponad 12 tys. mkw. powierzchni i cztery kondygnacje. Sala symfoniczna zwana Salą Słoneczną może poszczycić się doskonałą akustyką dzięki zastosowaniu specjalnej geometrii ścian i sufitów. Budynek został zaprojektowany przez Estudio Barozzi Veiga.

Więcej: www.miesarch.com

Szczecin-designalive

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wielka piątka. A w niej szczecińska Filharmonia [zdjęcia]

Wielka piątka

Barcelona | 23 marca 2015

Finałowa piątka Nagród im. Miesa van der Rohe z Filharmonią.

Architektoniczna reprezentacja Polski [zdjęcia]

Polskie perły

Barcelona | 11 lutego 2015

Polska architektura nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.

Od Poznania przez Berlin po Mediolan, czyli Design Alive Awards Exhibition and Talks on Tour

Nagrody na trasie

Poznań | 1 marca 2013

Odwiedzamy Poznań, Mediolan, Gdynię, Gdańsk, Berlin i Warszawę!