Wyprodukowano w Europie

Dziesiątki wydarzeń towarzyszyły weekendowi otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. – ESK to najważniejsze wydarzenie w powojennej historii miasta – przekonywał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Od piątku do niedzieli dwoił się i troił, co rusz otwierając jakieś wydarzenie. Jednym z głównych był wernisaż wystawy „Made in Europe – 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej Mies van der Rohe Award” w Muzeum Architektury. Patronem medialnym wydarzenia był „Design Alive”.

Wystawa przyjechała do Wrocławia wprost z Szanghaju, gdzie była pokazywana po raz trzeci (po Barcelonie i Wenecji). – W tej wystawie chodziło nam nie tyle o pokazanie makiet i zdjęć budynków, co o prezentację rozwoju architektury europejskiej w kontekście zachodzących zmian. Chcemy, żeby ta wystawa prowokowała dyskusje i debaty – mówił Ivan Blasi, kurator wystawy z Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.

madeineurope_designalive - 2

Wystawa prezentuje 3 tys. budynków na zdjęciach, rysunkach i makietach. W Muzeum Architektury zobaczymy ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast w przeciągu ostatnich 25 lat. Wystawa podsumowuje historię Miesa van der Rohe Award, najważniejszej nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie.

madeineurope_designalive - 14

Na wystawie znajdziemy domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przyczyniają się do kształtowania miast oraz są dowodem istotnego wkładu europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych, technologii i ekologii.

madeineurope_designalive - 3

Wystawa w imponujący sposób zestawia ze sobą blisko 150 modeli budynków wyróżnionych nagrodą główną, nagrodą specjalną dla młodych architektów i realizacji wpisanych na tak zwaną „krótką listę” kwalifikującą do finału, oraz wizualizacje ok. 3 tys. projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Wśród nich są tak znane obiekty, jak słynna stacja kolejowa Waterloo w Londynie zaprojektowana przez biuro Nicolas Grimshaw & Partners i nagrodzona głównym laurem w 1994 roku, charakterystyczna obła bryła londyńskiego wieżowca 30 St Mary Axe zaprojektowana przez Normana Fostera, finalistka edycji w 2005 roku, hiszpańskie Muzeum Sztuki Współczesnej MUSAC – projekt zespołu Mansilla + Tunon Arquitectos wyróżnione główną nagrodą w 2007 roku, nowatorski budynek Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo, zaprojektowany przez biuro Snohetta i nagrodzony w 2009 roku, czy też hala koncertowa Harpa w Reykjaviku – nagrodzony w 2013 roku projekt Hennig Larsen Architects. W zestawieniu modeli znajdują się też dwie polskie realizacje zakwalifikowane do ścisłego finału nagrody w 2013 roku – żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu, zaprojektowana przez Zbigniewa Maćkowa (Pracownia Projektowa Maćków), a także gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach autorstwa koszalińskiej pracowni HS99.

madeineurope_designalive - 10

Wszystkie prace nominowane do konkursu w ciągu minionych 25 lat są prezentowane w postaci dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych – szkiców, zdjęć, planów, map i informacji, eksponowanych na 160 metrach materiału rozpiętego na metalowej konstrukcji. Komentarzem do wystawy są także filmy zrealizowane przez Fundację Mies van der Rohe, które stanowią rodzaj multimedialnego przewodnika po ekspozycji: pokazują proces jej tworzenia, selekcji materiałów w archiwum fundacji oraz koncepcję odtworzenia osi czasu, na której umiejscowiono wszystkie projekty.

Prezentację uzupełniają wywiady z laureatami nagrody głównej i specjalnej, wypowiedzi organizatorów oraz zestawienie statystyczne przedstawiające geograficzne rozmieszczenie wszystkich zgłaszanych projektów.

madeineurope_designalive - 7

W połowie lutego wystawę „Made in Europe”, obejmującą laureatów nagrody od 1988 do 2013 roku, uzupełni prezentacja ubiegłorocznych zwycięzców Mies van der Rohe Award. Ekspozycja przedstawi wybór najważniejszych realizacji europejskiej architektury ostatnich dwóch lat. To szczególna edycja, ponieważ na jej „krótkiej liście” wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce – kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego oraz Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch, która jako pierwszy w historii polski budynek, otrzymała nagrodę główną konkursu.

Wystawa potrwa do 13 marca. Więcej na: www.ma.wroc.pl i www.wroclaw2016.pl

madeineurope_designalive - 13

madeineurope_designalive - 12

madeineurope_designalive - 11

madeineurope_designalive - 18

madeineurope_designalive - 8

013_15012016_MadeInEurope_bulacik

014_15012016_MadeInEurope_bulacik

016_15012016_MadeInEurope_bulacik

019_15012016_MadeInEurope_bulacik

020_15012016_MadeInEurope_bulacik

021_15012016_MadeInEurope_bulacik

022_15012016_MadeInEurope_bulacik

024_15012016_MadeInEurope_bulacik

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Za szklaną ścianą

Za szklaną ścianą

New Canaan | 15 października 2022

Odwiedzamy słynny Glass House projektu Philipa Johnsona

Boski symbol modernizmu

Boski symbol modernizmu

Barcelona | 1 maja 2022

Historia słynnej ikony architektury – zwiedzamy pawilon Miesa van der Rohe

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Narracja buntu

Paryż | 25 stycznia 2021

Hipnotyzujący pokaz najnowszej kolekcji Louis Vuitton

Willa Tugendhatów w Brnie. Jedno ze szczytowych dzieł modernizmu

Willa Tugendhatów

Brno | 21 grudnia 2020

Ten projekt Miesa van der Rohe to jedno ze szczytowych dzieł modernizmu