WILLA VINCENZO DE COTIIS’A

DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: MARTIN MORELL

TOSKANIA 5.5.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Renowacje zabytkowych budynków są często poruszającą podróżą śladami minionych dekad i lokatorów. Na właśnie taką podróż zdecydował się architekt Vincenzo De Cotiis odnawiając swoją XVIII-wieczną toskańską willę w nadmorskiej miejscowości Pietrasanta.

Willę o powierzchni 510 metrów kwadratowych drobiazgowo odrestaurowano, a surowe piękno zostało podkreślone przez subtelny, elegancki wystrój. Oryginalnie budynek należał do miejscowego malarza Antonio Digeriniego, który zmarł w 1889 roku, a następnie służył m.in. jako klasztor i hotel.

Jako że obszar ten słynie z marmurowych kamieniołomów, podczas renowacji odsłonięto przepiękną teksturę oryginalnych marmurowych ścian i sufitów. Naznaczone czasem ściany stanowią tu główną ozdobę i centrum projektu.

Pomieszczenia zachwycają imponującą przestrzenią a nieliczne meble, jakie się tu znajdują są w większości projektami samego De Cotiis'a. W salonie na trzecim piętrze znajduje się sofa DC1626B z ręcznie farbowanym aksamitem i żeliwnymi nóżkami wespół ze stolikiem DC1818 wykonanym z włókna szklanego oraz odlewanego i polerowanego mosiądzu. W pozostałych pomieszczeniach znaleźć można również taborety DC1735 i stół DC1818. Z innych, starannie dobranych elementów, w sypialni dla gości znajduje się wyjątkowa para foteli Arts and Crafts wykonanych przez angielskiego architekta CFA Voysey'a około 1900 roku a w korytarzu, który łączy kuchnię z tylnymi schodami lustro Henriette Huchard z roku 1942.

To przestrzeń z charakterem, potężna, brutalna i nie dla każdego jednocześnie będąca esencją stylu Vincenzo De Cotiis'a.

Więcej na: www.decotiis.it