„WALLPAPER” PRZYZNAŁ SWOJE NAGRODY

MM

14.1.2011

BEZ KATEGORII


Prestiżowy miesięcznik "Wallpaper" ogłosił zwycięzców swojej corocznej nagrody za najlepsze projekty w różnych przestrzeniach naszego życia. W tym roku o przyznaniu nagród decydowało międzynarodowej jury, w skład którego weszli nie tylko przedstawiciele środowiska projektowego (Mario Bellini, Raf Simons, Pharell Williams) ale też m.in. kompozytor Michael Nyman. Designerem roku w oczach jury został Thomas Heatherwick, a za projekt roku uznano piec opalany drewnem stworzony przez Yanes Wühl dla ECAL.

Jury przyznaje swoje nagrody w 11 kategoriach. Znalazły się wśród nich i najlepsze miasto (w tym roku bezkonkurencyjne okazało się Rio de Janeiro), produkt ulepszający życie (okazał się nim iPad) czy nowy produkt (wybrano dezodorant "Eucalyptus", stworzony przez Malin+Goetz).

Szwajcaria górą
Jury poszukiwało także w przestrzeni: najlepszą nową restauracją wybrano "Tote on the Turf" w Mumbaju, zaprojektowaną przez studio Serie Architects, z kolei najlepszy dom prywatny w ocenie jury to ten, który zaprojektowali Bjarne Mastenbroek i Christian Müller - to dom Villa Vals w Szawajcarii. Także w Szwajcarii powstał zdaniem jury najlepszy budynek w przestrzeni publicznej: Rolex Learning Center, stworzony przez studio SANAA.

"Wallpaper" wyróżnia także kreatorów mody, i w tym roku przyznał też nagrody kolekcjom dla pań i panów. Wśród projektów dla pań zwyciężyła kolekcja stworzona przez Miuccia Prada "Prada Jesień/Zima 2010", natomiast wśród ubrań zaprojektowanych z myślą o panach bezkonkurencyjna okazała się kolekcja Louis Vuitton "Jesień/Zima 2010", stworzona przez Paula Helbersa.

Expo i piec
Najlepszym projektem roku 2010 uznano pomysł pieca opalanego drewnem, który wymyślił Szwajcar Yanes Wühl. Była to jego praca dyplomowa w École Cantonale d'Art de Lausanne (ECAL). Jury doceniło jego małą kuchenkę - rzeźbę, którą można zarówno zmieścić w pokoju i stworzyć atmosferę domowego kominka. Piec został zaprojektowany tak, aby można go było używać jako grzejnik lub kominek. Składa się z dwóch podstawowych części, betonowa podstawka służy do przechowywania drewna, z kolei na samym metalowym, płaskim piecu można umieścić nawet czajniczek z wodą.

Tytuł dizajnera roku 2010 otrzymał Thomas Heatherwick. Miniony rok był dla twórcy bardzo udany, stworzył przecież pawilon brytyjski na wystawie Expo w Szanghaju, a wśród projektów użytkowych na całym świecie popularność zdobyło krzesło "Spun", czyli "Bączek" zaprojektowany dla Magis i wykonany z tworzywa sztucznego.

Więcej na: www.wallpaper.com

Rolex Learning Center w Lozannie (Szwajcaria) został wybrany najlepszym nowym budynkiem użyteczności publicznej według magazynu "Wallpaper":

Rolex Learning Center at EPFL, Lausanne, Switzerland from Pedro Kok on Vimeo.

Dizajner roku 2011 Thomas Heatherwick i jego bączek. fot. ARC

Najlepszym projektem roku 2010 uznano pomysł pieca opalanego drewnem, który wymyślił Szwajcar Yanes Wühl. fot. ARC

Villa Vals w Szawajcarii. fot. ARC

Restauracja "Tote on the Turf" w Mumbaju. fot. ARC

iPad, czyli produkt ulepszający życie. fot. ARC