W imię twórczej swobody

Casa Das Canoas uznawana jest przez krytyków architektury za syntezę nowoczesnej architektury i wolności twórczej. Niemal całkowicie transparentną rezydencję w 1951 roku zaprojektował Oscar Niemeyer jako nowy dom dla swojej rodziny. Mieszkał w nim aż do 1965 roku.

Intrygujące dzieło, jednego z najsłynniejszych architektów, laureata nagrody Pritzkera (1988) znajduje się w Canoas na przedmieściach Rio de Janeiro w Brazylii. Dwukondygnacyjna bryła o falistej strukturze została osadzona na wzgórzu wśród gęstej roślinności zapewniającej odpowiednią dozę cienia i prywatności mimo w całości przeszklonej fasady.

– W imię twórczej swobody, zapragnąłem dostosować formę do nierówności terenu, bez konieczności ingerowania w jego naturalne ukształtowanie, tak aby roślinność mogła swobodnie przenikać przez bryłę, nie musząc dostosowywać się do surowości prostych linii – tłumaczył Niemeyer zapytany o genezę nietypowego kształtu.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Do stworzenia Casa Das Canoas architekt wykorzystał połączenie zbrojonego betonu, przemyślanego systemu wsporników oraz szklanej elewacji. Parter, mieszczący prywatne pokoje domowników, został częściowo wpisany w zbocze i jedynie niewielkie okna pozwalają tu na kontakt z otaczającą go tropikalną zielenią, tworząc wrażenie przebywania w małych, przytulnych schronach. Przeszklone piętro natomiast w całości przeznaczono na część wspólną, otwartą na rozległy taras i basen przyozdobiony rzeźbą autorstwa Alfredo Ceschiattiego, przyjaciela architekta.

Do pomocy w urządzaniu wnętrz domu Niemeyer zaprosił swoją córkę, Annę Marię, dzięki której oryginalne krzywizny wypełniła serdeczna, rodzinna atmosfera poprzeplatana skalnymi akcentami spajającymi aranżację z otaczającym rezydencję krajobrazem.

W setną rocznicę urodzin Niemeyera Casa dos Canoas została wpisana na listę zabytków Instituto do Património Historico e Artístico National. Budynek został udostępniony do zwiedzania, zobaczymy w nim m.in. oryginalne wyposażenie oraz wystawę poświęconą architektowi.

Oscar Niemeyer

Niemeyer (1907-2012) był głównym przedstawicielem architektury modernistycznej. W ciągu kilkudziesięciu lat zawodowej pracy zrealizował ponad 600 projektów, od samego początku kariery pozostając pod silnym wpływem idei Le Corbusiera, które przełożył na brazylijskie realia, tworząc własny, niepowtarzalny styl, nazywany także „brazylijskim modernizmem”.

Do dziś najwięcej stworzonych przez niego obiektów znajduje się w jego ojczyźnie. Najsłynniejszą realizacją jest projekt budynków administracji rządowej w powstającej w latach 60. nowej stolicy kraju, Brasilii, nazywanej przez wielu „największą utopią architektoniczną XX wieku”. Inne znane na całym świecie Niemeyera to m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Niteroi, siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu, siedziba wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, hala koncertowa w São Paulo, gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Algierze, Muzeum Sztuki w Kurytybie czy katedra w Brasilii.

W 1988 roku został wyróżniony nagrodą Pritzkera, od kilkudziesięciu lat był uznawany za najbardziej wpływowego architekta na świecie.

Do samego końca pozostał czynny zawodowo. Pod koniec życia stworzył m.in. koncepcję przebudowy Sambodromu w Rio de Janeiro, w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 roku. Zmarł 10 grudnia 2012 roku, zaledwie na tydzień przed swoimi 105. urodzinami.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: