W TYM MUZEUM JEST OGIEŃ! [ZDJĘCIA]

TEKST: ANGELIKA OGROCKA, ZDJĘCIA: TOMASZ ZAKRZEWSKI/ARCHIFOLIO

ŻORY 6.2.2015

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Fundamentalny wynalazek, od którego wszystko się zaczęło. Przyczyna cierpień greckiego tytana. Albo po prostu suma zjawisk towarzyszących spalaniu. Ogień to bohater nowo powstałego muzeum.

Projekt rozpoczął się kilka lat temu, a budowa trwała ponad pięć lat. Ostatecznie, Muzeum Ognia w Żorach (województwo śląskie) otwarto w grudniu ub. roku. Miejsce placówki również nie jest przypadkowe - nie bez przyczyny źródłosłów Żor wywodzi się od "żaru". A 11 maja mieszkańcy obchodzą Święto Ogniowe, błagając o ochronę przed zjawiskiem, które kilkukrotnie na przestrzeni dziejów zniszczyło miasto.

Nieregularna bryła instytucji to zasługa Barbary i Oskara Grąbczewskich ze studia OVO Grąbczewscy Architekci. Elewacja z miedzi przywołuje jednoznaczne skojarzenia - z roznieconym ogniem.

Placówka scala kilka funkcji - informacji turystycznej, centrum komunikacji oraz przestrzeni ekspozycyjnej. W ramach stałej wystawy omawia też lokalną historię i dzieje miejscowości. Ekspozycja dotycząca ognia zadziwia różnorodnością - przekazuje wiedzę na temat zjawiska od czasów prehistorii do współczesności, zahaczając nawet o hipotezy przyszłościowe. By jednak ją obejrzeć, trzeba udać się w podziemia instytucji, a tam interaktywne projekcje poprowadzą nas od zabawy po naukę.

Muzeum Ognia, ul. Katowicka 3, Żory. Czynne od wtorku do niedzieli.

Więcej na: www.facebook.com/muzuemognia, www.ovo-grabczewscy.pl