W GDYNI ROZPOCZĘŁA SIĘ WALKA Z PASTELOZĄ. BRAWO!

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

GDYNIA 28.9.2017

ARCHITEKTURA

Gdyńskie Stowarzyszenie Traffic Design podjęło walkę z wszechobecną „pastelozą" i we współpracy z Morską Spółdzielnią Mieszkaniową odmalowało jeden z „zarażonych” bloków na biało.

Na pomysł odmalowania budynku przy ul. Lelewela na biało i zaprojektowania elewacji zgodnie z ideą gdyńskiego modernizmu wpadł Jacek Wielebski malarz i grafik, założyciel Stowarzyszenia Traffic Design: - Skontaktowaliśmy się ze spółdzielnią szukając budynku pod nową instalację (metaloplastykę). W tym czasie dowiedzieliśmy się, że jedna ze wspólnot ma zaplanowany remont elewacji. Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady.

Stowarzyszenie Traffic Design organizuje w Gdyni festiwal sztuki miejskiej. Ich główny cel to propagowanie dobrych praktyk projektowych w przestrzeni publicznej. Głośno o nich zrobiło się, gdy pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez czołówkę polskich grafików w ramach projektu „re:design”. Stowarzyszenie było nominowane do Design Alive Awards 2016.