Nowe szyldy dla rzemieślników

Bez kolorowych kasetonów, bez zaklejania folią szyb – pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez czołówkę polskich grafików w ramach projektu „re:design” realizowanego przez Traffic Design.

Zapowiedzią akcji był zaprojektowany przez Jana Bajtlika mural, który latem tego roku powstał przy ulicy Starowiejskiej. Czarno­biały mural, nawiązujący typografią do gdyńskiego modernizmu „Rezerwat rzemieślników”, poświęcony był lokalnym rzemieślnikom. Następnie na warsztat trafiły: zakład kaletniczy, punkt naprawy maszyn do szycia, przeróbki krawieckie, sklep bławatny oraz szewc. – Jestem bardzo zadowolony, że taki temat zaistniał – mówi Andrzej Radoń, właściciel zakładu napraw maszyn do szycia. – Cieszę się, że wystrój i wygląd elewacji został zaprojektowany przez fachowców, ponieważ trudno by to było samemu wymyślić. Szczególnie, że nie chcieliśmy standardowej naklejki na szybę, lecz coś, co wpisze się w ład plastyczny – dodaje rzemieślnik. Na elewacji jego zakładu zawisł, inspirowany rysunkiem technicznym i gdyńską przedwojenną typografią, wycięty w metalu szyld. Inne techniki, w których wykonane zostały nowe szyldy, to m.in. neon sklepu bławatnego czy ręcznie malowany szyld szewca. Na drzwiach pojawią się także naklejki informacyjne, a w witrynach ekspozycje stworzone we współpracy z projektantami.

przeróbki

Do projektu zaproszeni zostali: Hakabo (autor muralu przy ul. Jana z Kolna), Negation Studio, Syfon Studio oraz typy.studio. – W projektowaniu dla rzemieślników szczególnie ważne jest zaznaczenie tradycji, oraz zakomunikowanie jej w taki sposób, aby była ona czytelna współcześnie w międzypokoleniowym dyskursie – tłumaczy Patryk Hardziej, właściciel Negation Studio. – Przez lata ten dyskurs został wypaczony przez trendy, zmiany ustrojowe i braki w edukacji estetycznej społeczeństwa, dlatego teraz jest odpowiedni czas, żeby to naprawić – dodaje. Podczas pracy z rzemieślnikami okazało się, że są oni otwarci nawet na daleko idące transformacje.

naprawa

Ten projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Gdyni zwyciężył w organizowanym przez Bank BPH konkursie „Zmieniaj świat wokół siebie”. Bank wsparł realizację projektu 40 tys. zł. – Mamy nadzieję, że akcja „re:designu” zachęci także innych przedsiębiorców do wprowadzania dobrych zmian – zachęcają organizatorzy.

Więcej na: www.trafficdesign.prowly.com

bławatek

kaletnik

maszyny

raw_8868  _72dpi

raw_8876  _72dpi

raw_8872  _72dpi

raw_6034  _72dpi

raw_5450 _72 dpi

raw_7437  _72dpi

raw_7403  _72dpi

raw_7433  _72dpi

raw_7156  _72dpi

raw_7145  _72dpi

raw_7379  _72dpi

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dzień Dobry Lody

Słodki azyl

Gdynia | 10 września 2020

Dzień Dobry Lody w zabytkowym domku Wójta Radtkego

Traffic Design na szalikach Pan tu nie stał

Otuleni szyldami

Łódź | 19 listopada 2019

Prace Traffic Design na szalikach marki Pan tu nie stał

Projektanci odmieniają Pragę Północ

Odmiana

Warszawa | 9 stycznia 2018

Nowe szyldy dla praskich rzemieślników.