Reinterpretacji doczeka się kilka eksponatów, w tym ten zydel. Przedmiot zaprojektowany przez Artura Goska nawiązywać będzie proporcjami i kształtem do tego właśnie pierwowzoru.fot. Edward Koprowski

UWOLNIĆ PROJEKT [WIDEO]

ŁUKASZ POTOCKI

WARSZAWA 29.5.2014

DESIGN WYDARZENIA

Nowe produkty inspirowane tradycyjnymi wytworami rzemieślniczymi powstaną w ramach projektu "Uwolnić projekt" realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Potem dokumentacja mebli trafi do internetu i każdy z nas będzie mógł je sobie wykonać u rzemieślnika. To pierwszy taki interdyscyplinarny projekt w Polsce. Jego patronem jest "Design Alive".

"Uwolnić projekt" polega na opracowaniu współczesnych wersji dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W ramach projektu AZE Design, Pani Jurek i Artur Gosk stworzą prototypy nowych przedmiotów oraz dokumentację wykonawczą, która zostanie zamieszczona w Internecie. Każdy użytkownik będzie mógł ją pobrać a przedmiot wykonać u rzemieślnika (np. z najbliższej okolicy), dostosowując produkt do swoich potrzeb.

Wybór obiektów został dokonany przez grupę projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Podczas spotkań z zespołem projektowym zostały starannie opracowane kryteria wyboru przedmiotów z Magazynu Gospodarki i Rzemiosła, który liczy kilkanaście tysięcy obiektów. Projektanci wybierali jako inspirację przedmioty dające możliwość zaproponowania odbiorcy jak najszerszego wachlarza możliwości indywidualizacji m.in. wyboru wielkości czy materiału z jakiego ostatecznie będzie można wykonać przedmiot. W wyborze ważną rolę odgrywał również rodzaj rzemiosła, w ramach którego przedmiot będzie wykonywany. Na ile jest ono wciąż żywe, popularne, dostępne - a jeśli rzadkie, mało znane, a nawet wymierające, jak np. sztuka wyplatania łapci z łyka - to, czy możliwe będzie np. samodzielne wykonanie przedmiotu?

W projekcie równie istotne jest realne wsparcie rzemiosła, w tym również tego ginącego, jak również umożliwienie samodzielnego wykonania przedmiotu.

Projekt realizuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Stowarzyszeniem "Z Siedzibą w Warszawie".

Więcej na: www.ethnomuseum.pl i www.wwarszawie.org.pl