Tropikalny raj na Bali

Projekt kryjący się pod nazwą „A Brutalist Tropical Home in Bali” to 512-metrowa rezydencja ukończona w 2017 roku przez balijską firmę architektoniczną Patisandhika oraz projektanta Dana Mitchella, dla którego ów projekt stał się domem. To esencja balijskiej kultury pełna radosnej relacji z naturą.

W tym miejscu odpoczynek nabiera nowego znaczenia. Można się huśtać w hamaku, poczytać książkę w dwupoziomowym salonie a granica pomiędzy przyrodą na zewnątrz a tą w środku wydaje się tu być zupełnie zatarta.

Dom znajduje się w małej dolinie na południowym wybrzeżu wyspy i zbudowano go głównie przy użyciu betonu i drewna. Monolityczny, trzypiętrowy budynek powstał na planie litery L a bujna zieleń, która go okala łagodzi stanowczy wyraz bryły. Z myślą o tropikalnym klimacie został zaplanowany tak, aby jego konstrukcja niczym baldachim zapewniała mieszkańcom schronienie przez palącym słońcem, równocześnie zapobiegając przegrzaniu budynku bez elektycznego wspomagania. Dach pokrywają panele słoneczne a dom został również wyposażony w system zbierania wody deszczowej.

Wewnątrz znajduje się studio muzyczne, dwie łazienki (oraz dodatkowy prysznic zewnętrzny) oraz trzy sypialnie ulokowane nad salonem. Kuchnia połączona z jadalnią została otwarta na taras zapewniając naturalną wentylację i wrażenie bliskości z bujną zielenią ogrodu. Panoramiczne okna niemal w całości zastawione są roślinami, które nie tylko wyrastają z doniczek, ale również zwisają ze ścian, a także dosłownie wyrastają z podłogi.

Projektanci mają nadzieję, że zieleń wkrótce zarośnie budynek sprawiając, że stanie się częścią tego wspaniałego krajobrazu.

Więcej na: www.instagram.com/patisandhika

no images were found