PRZESUNĄĆ GRANICĘ… MARMURU

JARDA RUSZCZYC

LONDYN 6.11.2014

DESIGN RZECZY SZTUKA

Badanie nie tylko materiałów ale i granic pomiędzy wzornictwem a rzeźbą - Michael Anastassiades w tej aktywności jest jednym z europejskich liderów.

W ostatnich miesiącach w zachwyt wprawiła jego Miracle Chip - rzeźba stworzona z marmuru. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie delikatnej, nawet zwiewnej materii. Jednak nic bardziej mylnego, jest solidna i masywna, ma średnicę 80 cm i waży 25 kilogramów.

Anastassiades dokonał właściwie niemożliwego - rozciągnął do niesłychanie delikatnej warstwy blok z kamieniołomu w  Monte Altissimo, który posłużył jako podstawa materiałowa.

Pochodzący z Cypru projektant oczywiście nie pracował w pojedynkę - ważnym elementem pracy nad Miracle Chip była współpraca z rzemieślnikami związanych z marką Henraux

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania - techniki znane z rzemiosła tradycyjnego skonfrontowano z możliwościami marmuru. To najważniejsze zadanie, jakie postawił przed rzemiśelnikami - przesunięcie granicy tego, co jest technicznie wykonalne przy zachowaniu nieodłącznych cech marmuru.

Michael Anastassiades pracownię prowadzi w Londynie. W swoich pracach używa języka form zredukowanego do minimum, w swojej praktyce projektowej stosuje głównie drewno, metal oraz kamienie - to jego zdaniem rzetelne materiały, które potrafią rzetelnie się starzeć. Pod własną marką tworzy od 20 lat, jego obiekty można oglądać na stałych kolekcjach w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Więcej: www.michaelanastassiades.com

Michael Anastassiades_Miracle Chips_Designalive3

Michael Anastassiades_Miracle Chips_Designalive2