PROSTY, ORYGINALNY… BALAGAN

TEKST: ANNA RAKOCZY, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

TEL AWIW 30.12.2018

MODA

Za Balagan odpowiadają dwie przyjaciółki – Agata Matlak-Lutyk i Hanna Ferenc Hilsden. Od 2015 w Warszawie i Tel Awiwie tworzą kolekcje łączące prostą elegancję polskiego wzornictwa z niezobowiązującym uniwersalnym stylem izraelskiej ulicy. Ich kolekcje to skórzane buty, plecaki i torby w różnych rozmiarach. Proste, oryginalne, ale nieudziwnione, starannie wykończone i w neutralnych kolorach. Balagan – słowo wspólne dla języków dwóch miast, jeden z wielu elementów łączących te pozornie odległe kultury.

Estetyka zainspirowana jest modernistycznym stylem architektury Tel Awiwu znanego jako Białe Miasto Bauhausu. Buty i akcesoria produkowane są w okolicach Warszawy. Kontynuacja tradycji rzemiosła, wykonania z uwagą i dbałością o detale jest tu priorytetem. Produkty są tworzone lokalnie z poszanowaniem pracy rzemieślników.

Produkty wykonane są z naturalnej skóry, która zmienia się z czasem, z roku na rok ciemnieje, starzejąc się nabiera szlachetności. Większość powstaje ze skóry garbowanej roślinnie, co oznacza, że produkcja jest przyjazna dla środowiska.

W 2015 razem z przyjaciółmi z Elementy stworzyły Transparent Shopping Collective. To nowy ruch w świecie mody i projektowania, który przez ujawnienie kosztów produkcji zmierza do podniesienia świadomość współczesnego konsumenta. To również możliwość wsparcia inicjatyw społecznych, które budują lepszą jakość życia. Minimum 2% ceny każdego produktu przeznaczane jest na rzecz działań prospołecznych.
Więcej na: www.balagan.com