Plopp powstał z połączenia dwóch cienkich, zespawanych na krawędziach membran blaszanych, które poprzez formowanie ciśnieniem wewnętrznym nabrały niezwykłego kształtu i radykalnego charakteru. Plopp jest czymś więcej niż meblem - jest też obiektem artystycznym dzięki niepowtarzalnym odkształceniom.

POLSKI LUDOWY OBIEKT POMPOWANY POWIETRZEM MA 10 LAT

TEKST: JOANNA SZCZYGIEŁ, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 14.3.2018

DESIGN RZECZY WYDARZENIA

Najbardziej znany polski mebel w świecie, Plopp (Polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) Oskara Zięty obchodzi w tym roku 10-lecie. Ta ikona polskiego designu, o czym mało kto wie, mimo niewielkich rozmiarów i wagi mniejszej niż 3 kg, potrafi utrzymać nawet dwutonowy ciężar.

Słynny stołek zaprojektowany przez Oskara Zietę i wyprodukowany w założonej przez niego fabryce, podbił serca i wyobraźnię ludzi w 2007 roku w Mediolanie, na największych targach designu. Zarówno forma stołka przypominająca nadmuchany stalowy balonik oraz technologia FiDU (pozwala na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu" sprężonym powietrzem) wzbudziły uznanie świata. Bardzo szybko Plopp stał się ikoną designu i stołkiem przyszłości prezentowanym w ponad 20 muzeach świata.

Plopp jest dotąd jedynym polskim meblem, który odniósł tak znaczący międzynarodowy sukces. Niestety w Polsce Plopp jest znany głownie miłośnikom designu. Niewiele osób wie, jak innowacyjny jest to produkt, jaki potencjał kryje technologia i możliwość dopasowania do jednostkowych potrzeb i gustów. Stąd pomysł na cykl wystaw, który już 15 marca startuje w warszawskiej Domotece. W 10. rocznicę zdobycia przez mebel nagrody Red Dot, goście Domoteki będą po raz pierwszy mogli obejrzeć wystawę „Plopp 4.0. – Alfabet projektowania Oskara Zięty”, której kuratorem jest Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo książkowe o tym samym tytule. Otwarcie wystawy będzie okazją do spotkania z Oskarem Ziętą, zastanowienia się nad kwestiami ponadczasowości oraz ikoniczności w designie i architekturze, jak i do udziału w innych, ciekawych urodzinowych aktywnościach.

Wystawa „Plopp 4.0. – Alfabet projektowania Oskara Zięty” odwiedzi m.in. Warszawę, Wrocław, Gdynię i Kraków. Więcej na: www.zieta.pl i www.domoteka.pl