PÓŁKSIĘŻYCOWY JAPOŃSKI DOM

MAC29.8.2012

MIEJSCA

W willowej dzielnicy japońskiego miasta Hakone księżyc nigdy nie zachodzi. Wystarczy mały spacer by natrafić na bardzo charakterystyczny obiekt - jest nim Crescent House, powstały na zamówienie prywatnych inwestorów. Uwagę zwraca przede wszystkim ze względu na swój kształt, przypominający półksiężyc.

Dom przypominający swoim kształtem wygiętą literę C ma ponad 1100 metrów kw. powierzchni. Wspiera się na palach, które można zauważyć już od wejścia do budynku. Crescent House jest jednokondygnacyjny, w jego skład wchodzą klasyczne, domowe pomieszczenia: sypialnie (są dwie), salon, jadalnia oraz kuchnia.

Charakterystyczne jest zastosowanie szkła, które posłużyło jako materiał wykończeniowy klatki schodowej. Także pozostałe części budynku powstały przy użyciu tego materiału. Stąd też widoków nie zakłócają w żaden sposób przesuwane, szklane drzwi pełniące także funkcje okien. Pomieszczenia domowe tworzą jedną wspólną całość, sypialnie usytuowało w dwóch krańcowych brzegach budynku.

Budynek zaprojektowało studio Shigeru Ban Architects, jego założyciel - Shigeru Ban - pochodzi z Tokio, na swoim koncie ma zarówno prywatne domy jak i budynki użyteczności publicznej, nie tylko w Japonii. W swoich projektach, także tych poza architektonicznych, studio interesuje się możliwościami zastosowania papieru jako materiału do celów konstrukcyjnych.

Więcej: www.shigerubanarchitects.com

Crescent House - dom w Hakone. fot. Materiały prasowe

Budynek przypomina swoim kształtem wygiętą literę C. fot. Materiały prasowe

Obiekt zaprojektowało studio Shigeru Ban Architects. fot. Materiały prasowe