PHILIPPE STARCK O ODBUDOWIE KATEDRY NOTRE-DAME: MUSIMY WYJŚĆ Z DZIEDZINY ARCHITEKTURY, POTRZEBUJEMY KOLEGIUM NAUKOWCÓW

TEKST: TWO, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

PARYŻ 30.4.2019

ARCHITEKTURA

Nie milknie temat odbudowy Notre-Dame po pożarze, który 15 kwietnia strawił katedrę. Tym razem głos zabrał słynny francuski projektant Philippe Starck sugerując powołanie „kolegium naukowców” z ekscentrycznym matematykiem Cédricem Villanim na czele.

Według Starcka, myśląc o odbudowie świątyni trzeba wyjść z dziedziny architektury, gdyż tylko naukowcy, inżynierowie i filozofowie są w stanie zagwarantować „ekspresję ludzkiego geniuszu". - Musisz otworzyć wszystkie możliwości i tylko naukowcy wiedzą, jak to zrobić z najwyższą szczerością - powiedział francuskiej prasie dementując informację, że sam chciałby na czele takiego kolegium ds. odbudowy katedry uczestniczyć. - Musimy wejść na terytorium geniusza - dodał proponując na przewodniczącego takiej komisji znanego francuskiego matematyka. 46-letni Cédric Villani to nauczyciel akademicki, laureat Medalu Fieldsa, dyrektor Institut Henri-Poincaré (2009–2017), a także polityk.

- Nadal jesteśmy w stanie dokonywać cudów - uważa słynny dizajner. - I to właśnie chcę zobaczyć. Chcę zobaczyć iskry w oczach ludzi.

Francja planuje konkurs architektoniczny na zaprojektowanie iglicy dla katedry Notre-Dame. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez branżę architektoniczną. - Konkurs na nowe! Brawo Francja, zawsze do przodu. Współcześni muszą zostawiać mądry ślad po sobie. Tak robią Francuzi. Uczmy się! I startujmy - skomentował w mediach społecznościowych Robert Konieczny, właściciel KWK Promes, najbardziej rozpoznawalny w świecie polski architekt.